n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Msza Święta w intencji bł. ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego
duże małe domyślna
Msza Święta w intencji bł. ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Uroczystości rocznicowe błogosławionego męczennika ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego –– nauczyciela Szkoły Handlowej  

alt
2 maja 2018 roku w Kościele Garnizonowym w Radomiu odbyła się  uroczystość  w 77. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego  zorganizowana przez nauczycielki  Bożenę Błaszczyk-Ziętek i Anetę Konwę.
alt
Ks. Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „świętym Franciszkiem z Radomia”, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, kapelan 72.pułku piechoty, więźniów i harcerzy,  był nauczycielem – prefektem Szkoły Handlowej poprzedniczki Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wsławił się postawą patriotyczną oraz dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi  w Radomiu oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu.
alt
Zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku, ogłoszony błogosławionym dnia 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Papieża Jana Pawła II  w grupie 108 heroicznych męczenników nazizmu. Ks. dr mjr Strzelecki jest jednym z 4 błogosławionych męczenników – kapelanów Wojska Polskiego.  
alt
Mszy Świętej w intencji byłych więźniów obozów koncentracyjnych, ofiar wojny oraz społeczności szkoły przewodniczył ks. mjr Kryspin Rak proboszcz Parafii Wojskowej - Msza Św. koncelebrowana przez ks. kan. Stanisława Drąga oraz ks. kan. Mirosława Dragiela kapelana Policji Garnizonu Mazowieckiego, oprawa muzyczna organistka  Małgorzata Danielewicz. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli do Kaplicy Św. Maksymiliana Kolbe w dolnej części kościoła, gdzie przy tablicy upamiętniającej Błogosławionego złożono wieniec i kwiaty. Obecni byli: siostrzenica ks. Bolesława Aleksandra Kobza, 45 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, nauczycielki Aneta Konwa i Bożena Błaszczyk-Ziętek, goście z Parafii Jastrząb – rodzinnej parafii Błogosławionego, mieszkańcy Radomia. Życiorys Męczennika przedstawił  uczeń Artur Kozera, modlitwę wiernych uczennica Patrycja Podsiadła. Na uroczystości obecny był sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych poświęcony przez Papieża Św. Jana Pawła II. Poczet sztandarowy stanowili uczniowie: Piotr Faliński, Adrianna Pytka i Anna Holewińska. Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu od lat pielęgnuje pamięć  bł. ks. mjr. Bolesława Strzeleckiego m.in. organizując  2 maja uroczystości rocznicowe.
  
https://ordynariat.wp.mil.pl/pl/articleswiadomosci-maj-2018-r-v/2018-05-03l-uroczystosci-rocznicowe-w-radomiu-ks-dr-mjr-bolesawa-strzeleckiego-bogosawionego-meczennika-kapelana-wojska-polskiego/