n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Wydarzenia / Europejski Dzień Języków- Wieża Babel w Ekonomiku
duże małe domyślna
Europejski Dzień Języków- Wieża Babel w Ekonomiku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

 26 września 2018 roku świętowaliśmy Europejski Dzień Języków  Już poprzedniego dnia korytarz drugiego piętra został udekorowany flagami i okolicznościowymi plakatami przez panie - Malinę Ślarzyńską, Karolinę Barską-Fomin i Annę Gregorczyk.

alt

26 września w szkole od rana była "Wieża Babel". Na pierwszej lekcji  odbył się VII Szkolny Konkurs Językowy w języku polskim, angielskim i niemieckim. Uczestniczyło w nim 33 uczniów z klas 1-4, którzy musieli się wykazać zarówno znajomością języków obcych, jak  i wiedzą o językach. Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie - Anna Własiuk i Anna Gregorczyk.

alt

Na dwóch kolejnych lekcjach odbyła się prelekcja na temat nauki języka angielskiego, możliwości studiowania za granicą i egzaminów Cambridge, prowadzona przez lektora „To the Point”, który przybył do szkoły na zaproszenie pani  Karoliny Barskiej. W spotkaniu uczestniczyli  nauczyciele języka angielskiego ze swoimi klasami.
alt
Na czwartej godzinie lekcyjnej mieliśmy "Spotkanie z językiem i kulturą włoską". Gościliśmy w szkole pana Paolo Vicentini - Włocha z Werony (dzięki pani Teresie Sikorskiej). Opowiedział on młodzieży o sobie, swoim mieście, o zwyczajach włoskich i potrawach. Zebrani mogli też usłyszeć język włoski. W spotkaniu uczestniczyli m.in. uczniowie kl. 4Lg1, którzy w ubiegłym roku szkolnym mieli praktyki zawodowe w Palermo na Sycylii i  w związku z tym odbyli kurs języka włoskiego.
alt
Kolejnym gościem była pani Edyta Szczepańska-Pałka - pilot wycieczek zagranicznych, germanistka, zaproszona przez panią Annę Własiuk. Na spotkaniu pt. "Z niemieckim po Europie" opowiadała młodzieży o swoich doświadczeniach z językiem niemieckim i zachęcała do nauki tego języka.
alt
Na przerwach dzięki chłopcom z klasy 3Lg1, nad którymi czuwała pani Teresa Sikorska, słuchaliśmy obcojęzycznych piosenek -hiszpańskich, niemieckich i włoskich oraz piosenki "Wieża Babel" po polsku, angielsku i rosyjsku.
Na lekcjach przez cały dzień panował językowy zawrót głowy.  Pani Beata Ołowiak miała w tym dniu na zajęciach 3 w 1, czyli poza niemieckim również włoski i angielski. Pani Bożena Błaszczyk-Ziętek również nie po przestała na niemieckim, lecz wprowadziła jeszcze elementy rosyjskiego i francuskiego.
alt
Na zajęciach u pani Anny Własiuk poza niemieckim zabrzmiał jeszcze rosyjski, ukraiński i francuski (dzięki Ukraince - Valerii Komisarovej) oraz hiszpański.
alt
Elementów obcojęzycznych nie brakowało też na innych przedmiotach. Na religii u księdza Szczepana Kowalika były elementy francuskie, a także łacina i greka, u pani Agaty Sawickiej odmawiana była modlitwa Ojcze nasz  po łacinie, a u pana Zbigniewa Milczarskiego uczniowie poznali sentencje łacińskie.
alt
Na lekcji wychowania fizycznego u pani Moniki Pyszczek rozbrzmiewały pojedyncze polecenia w języku angielskim. Pani Malina Ślarzyńska przeprowadziła lekcję języka niemieckiego z elementami matematyki, pani Karolina Barska-Fomin  - lekcję języka angielskiego z elementami matematyki oraz gier i zabaw ( z wykorzystaniem pięknych, nowych  pomocy naukowych).
alt
Panie - Justyna Podsiadła i Bożena Gunia przeprowadziły wspólnie ciekawą lekcję geografii w języku angielskim.
alt
Na długiej przerwie odbył się już po drugi konkurs z wykorzystaniem QR kodów oraz zdjęć osób, miejsc i potraw z różnych krajów Europy, przygotowany i przeprowadzony przez panie - Ewę Nowak i Annę Gregorczyk.  Cieszył się on dużym zainteresowaniem uczniów. W konkursie uczestniczyły 23 osoby  z różnych klas.
alt
Europejski Dzień Języków w ZSE koordynowała pani Anna Własiuk - przewodnicząca Komisji Języków Obcych.