n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Wycieczki / Ekonomik Wyższych Lotów Dęblin 17.10.2018
duże małe domyślna
Ekonomik Wyższych Lotów Dęblin 17.10.2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

W dniu 17.10.2018 r. - klasa 4 LG 2 i kilkoro uczniów z klasy 4 LG 1, kształcący się na kierunku TECHNIK LOGISTYK - uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Dęblina organizowanej przez panią profesor Martę Mortkę. Młodzież była również pod opieką pani profesor Sylwii Płaskocińskiej. 

alt
W bardzo atrakcyjnym programie zwiedzaliśmy:
• elitarną „Szkołę Orląt”, czyli WYŻSZĄ SZKOŁĘ OFICERSKĄ SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE – a od 1 października 2018 roku już Lotniczą Akademię Wojskową - Odwiedziliśmy Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, Wydział Lotnictwa, Katedrę Nawigacji Lotniczej, Katedrę Awioniki i Systemów Sterowania, w tym między innymi symulatory lotów i samolotów. Ku naszemu zadowoleniu kilku uczniów samodzielnie na symulatorze samolotu typu Orlik próbowało swych sił w starcie, prowadzeniu i lądowaniu i to w symulacji lotniska wojskowego. Ponadto rozmawialiśmy z doświadczonymi pilotami wojskowymi, pracownikami uczelni oraz z wysokiej rangi wojskowymi kształcącymi studentów na kierunkach wojskowych i cywilnych. Niebywałe wrażenie zrobiły na nas pracownie wojskowych nawigatorów i kontrolerów lotu oraz infrastruktura jednostki wojskowej i lotniska wojskowego w Dęblinie. Mieliśmy też okazję uczestniczyć w wykładzie poświęconym logistyce wojskowej, historii szkoły a także formie i sposobie rekrutacji na kierunki cywilne i wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
alt
• MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE, otwarte w 2011 roku, jest wyrazem hołdu dla środowisk lotniczych i żołnierzy sił powietrznych. Tam z przewodnikiem zwiedzaliśmy muzeum oraz ekspozycję plenerową - stacji radiolokacyjnych, samolotów i śmigłowców bojowych. Uczestniczyliśmy także w wystawie poświęconej lotnictwu polskiemu, przedstawiającej historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, aż po czasy współczesne. Nowa aranżacja została wykonana z okazji jubileuszu Stulecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Oprócz latających maszyn czekała na nas sala wystawowa, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z historią polskiego lotnictwa. W ramach ekspozycji terenowej zobaczyliśmy ponad 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Widzieliśmy m.in takie samoloty jak: TS-11 Iskra, PZL I-22 Iryda, PZL-130 Orlik, Jak-18, SBLim-2, Lim-5PF, Ił-28, MiG-21, MiG-23, Su-7, Su-20, Su-22, Jak-40. 
To dopiero była gratka dla miłośników awiacji i nie tylko…. Dziewczyny z wrażenia aż zaniemówiły.
alt
Oczywiście te wszystkie atrakcje nie byłyby możliwe bez pomocy osób zaangażowanych w organizację naszej wycieczki, szczególnie więc dziękujemy Dyrekcji ZSE w Radomiu, dziekanowi Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki  Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie płk rez. dr hab. Adam RADOMYSKI, oraz panu dr inż. Robertowi Brodzikowi, który z pasją i dużym zaangażowaniem oprowadzał nas po Akademii.
alt
Jesteśmy pełni pozytywnych wrażeń.