n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Koncert pieśni patriotycznych w Domu Pomocy Społecznej
duże małe domyślna
Koncert pieśni patriotycznych w Domu Pomocy Społecznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Szkolny Klub Europejski uczcił 100-lecie odzyskania Niepodległości, bohaterów i kombatantów – koncert pieśni patriotycznych w DPS   

alt

Z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Szkolny Klub Europejski zorganizował koncert pieśni patriotycznych dla mieszkańców domów pomocy społecznej i kombatantów. Uroczystość, która odbyła się 16.11.2018 w Domu Pomocy Społecznej Św. Kazimierza, zorganizowały nauczycielki Bożena Błaszczyk-Ziętek, Dorota Dymińska i Bożena Gunia.
 
Wystąpili muzycy Henryk Flak i Krzysztof Kasendra, absolwentka Katarzyna Rosłaniec oraz 10 uczniów: Artur Kozera 3lg1, Izabela Pluta 2Lg1, Natalia Bania 2Lg, Karolina Tuzimek 2Lg1, Julia Duszyńska 2Lg1 , Wiktoria Łącka 2E1, Dawid Kornafel 2Lg1, Dawid Wojdat 2Lg1 , Kacper Lutek 2Lg1, Kamil Puszka 2Lg1. 
alt
Wykonano 14 pieśni patriotycznych: „Hymn Polski”, „Modlitwa obozowa”, „Pierwsza brygada”, „Maszerują strzelcy”, „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, „Szumi dookoła las”, „Warszawskie dzieci”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Rota”. Aranżacje utworów opracował pan Henryk Flak. Wiersze o tematyce patriotycznej recytowali uczniowie i absolwentka Katarzyna Rosłaniec. Scenariusz uroczystości opracowali Artur Kozera 3lg1 i pani Ziętek.
alt
Specjalnymi gośćmi uroczystości byli: pani Dominika Jędrzejczak i pan Adam Polis byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, pani Eugenia Młynowska uczestniczka Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele rodzin bohaterów - pani Kazimiera Błażewicz żona pana Kazimierza Błażewicza żołnierza AK, jednego z ostatnich żyjących członków organizacji dywersyjnej „Wachlarz”,  b. więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, pani Bożena Winczewska Bartlewicz pochodząca ze znanej patriotycznej radomskiej rodziny Winczewskich oraz pani Aleksandra Kobza siostrzenica błogosławionego ks. Bolesława Strzeleckiego zamordowanego w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Na uroczystość przybyli: pani Teodora Karolik zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pani Danuta Pawlik naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, ks. Stanisław Drąg z Parafii Wojskowej, pan Michał Musialik reprezentujący Stowarzyszenie Radomski Czerwiec’76, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy, przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z panią dyrektor Beatą Jasek oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta. Program rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem „Hymnu Narodowego” oraz minutą ciszy za walczących i poległych za Ojczyznę. Gości powitały: pani Róża Nowak dyrektor DPS Św. Kazimierza oraz pani Bożena Błaszczyk-Ziętek, która opowiedziała o dokonaniach przybyłych kombatantów oraz bohaterów, których reprezentowali ich bliscy.
alt
Koncert zorganizowano na zaproszenie Pani Bożeny Winczewskiej Bartlewicz, mieszkanki DPS Św. Kazimierza, która pochodzi  ze znanej radomskiej patriotycznej rodziny Winczewskich, związanej z AK zamordowanej podczas okupacji hitlerowskiej przez powieszenie w bestialskich publicznych egzekucjach w 1942 roku. Warto przypomnieć, że z rodziny Winczewskich pochodzi  radomski bohater Stanisław Werner, jego imię nosi ulica, przy której znajduje się Zespół Szkół Ekonomicznych. Stanisław Werner został skazany na śmierć za przeprowadzenie zamachu na okrutnego, carskiego oficera,  W wieku 18 lat został rozstrzelany  w Lesie Kapturskim przed świętami Bożego Narodzenia  20 grudnia 1906 roku, 112 lat temu, 12 lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości wspominano bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, zamordowanego w 1941 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu. Ks. Bolesław Strzelecki, nauczyciel szkoły handlowej , poprzedniczki ZSE, wsławił się postawą patriotyczną i dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi w Radomiu oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku. 
 
#RekordDlaNiepodległej