n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Msza Święta w intencji kanonizacji bł. ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego
duże małe domyślna
Msza Święta w intencji kanonizacji bł. ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Uczciliśmy 78. rocznicę śmierci ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego - Msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego nauczyciela naszej szkoły.

2 maja w Kościele Garnizonowym w Radomiu odbyła się Msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego  ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego. Wśród zgromadzonych parafian i mieszkańców Radomia w uroczystości uczestniczyło  37 uczniów naszej szkoły, nauczycielki  pani Aneta Konwa i pani Bożena Błaszczyk-Ziętek oraz pani Aleksandra Kobza siostrzenica Błogosławionego. 
alt
 
Ks. Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „świętym Franciszkiem z Radomia”, rektor kościoła Św. Trójcy, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, kapelan 72. pułku piechoty, więźniów i harcerzy,  był nauczycielem – prefektem Szkoły Handlowej poprzedniczki Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wsławił się postawą patriotyczną oraz dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi  w Radomiu oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku. Ogłoszony błogosławionym 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Papieża Św. Jana Pawła II  w grupie 108 heroicznych męczenników nazizmu. Ks. dr mjr Strzelecki jest jednym z 5 błogosławionych męczenników radomskich i jednym z  4 błogosławionych męczenników – kapelanów Wojska Polskiego.
 
Mszy świętej przewodniczył ks. mjr Kryspin Rak, proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu, homilię wygłosił ks. Andrzej Góźdź, który przez kilka lat pracował w Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Ks.  Góźdź przypomniał liczne zajęcia ks. Bolesława, m.in. jego posługę prefekta w Szkole Handlowej, podkreślił jego wielką troskę o wychowanie młodzieży i wkład w rozwój szkoły, mówił o pierwszym sztandarze szkół handlowych i ekonomicznych w Radomiu  poświęconym przez Błogosławionego.  Podkreślił, że ks. Bolesław Strzelecki znany jest jako radomski św. Franciszek, który zawsze pamiętał o biednych. Obecny był sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych poświęcony przez św. Jana Pawła II - poczet sztandarowy stanowili uczniowie klasy 2 Sp: Adam Dryja, Alicja Sułek, Zuzanna Majewska oraz klasy 2Lg1: Dawid Kornafel, Barbara Krupa, Karolina Tuzimek.
alt
Uczniowie Natalia Bania i Jakub Dwojak (2Lg1) czytali modlitwę wiernych  – za wstawiennictwem bł. ks. Strzeleckiego modlono się za zmarłych i żyjących więźniów obozów koncentracyjnych, kombatantów, ofiary wojen, rodzinę księdza, młodzież, społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Podczas Mszy świętej pani Bożena Błaszczyk-Ziętek i pani Aleksandra Kobza zostały uhonorowane Medalami Ordynariatu Polowego w Służbie Bogu i Ojczyźnie -  w 100. rocznicę powołania Biskupstwa Polowego w Polsce - za zasługi w odkrywaniu i utrwalaniu pamięci bł. ks. dr. mjr. Bolesława Strzeleckiego.       
alt
Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli do kaplicy św. Maksymiliana Kolbe w dolnej części kościoła, gdzie modlono się pod przewodnictwem ks. kan. płk Mariana Kmiecikowskiego oraz złożono wieńce i kwiaty przy tablicy ks. Strzeleckiego. Tablica powstała w 2011 roku w 70. rocznicę śmierci Męczennika z inicjatywy Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz środowiska byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych we współpracy ze szkołą niemiecką z Büren oraz Zakładem Kamieniarskim Kamar. Od 2008 r. szkoła, z inicjatywy nauczycielki języka niemieckiego Bożeny Błaszczyk-Ziętek, opiekuje się dziedzictwem radomskiego środowiska byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych: sztandarem, grobem-pomnikiem, pamiątkami oraz kaplicą – mauzoleum św. Maksymiliana w Kościele Garnizonowym.
alt