n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Wycieczki / Wycieczka przedmiotowa do Dęblina.
duże małe domyślna
Wycieczka przedmiotowa do Dęblina. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

 W dniu 25.11.2019 roku uczniowie klas 4 Lg1 oraz 4 lg2 o profilu technik logistyk wraz z opiekunami panią Katarzyną Kwiecień, panią Martą Mortką (organizatorem spotkania) oraz panią Katarzyną Stępień mieli okazję uczestniczyć w wycieczce przedmiotowej do Dęblina.  Było to już trzecie cykliczne spotkanie w ramach współpracy naszej szkoły z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie. 

alt
Zwiedzaliśmy:
Twierdzę Dęblin (dawny IWANOGRÓD) – czyli zespół obiektów fortecznych wzniesionych przez Rosję w XIX wieku (1838 roku)  u zbiegu rzek Wieprza i Wisły, w miejscowości Dęblin. Twierdza, która straciła swoje militarne znaczenie, w szczątkowej formie przetrwała do dziś. Jej obiekty były i są wykorzystywane na potrzeby wojska, jako koszary, składnice uzbrojenia, magazyny itp. Mieliśmy więc niebywałą okazję posłuchać historii obiektu oraz zobaczyć pozostałości cytadeli, która aktualnie jest własnością Wojska Polskiego. 
alt
Lotnisko wojskowe w Dęblinie, a głównie bazę wojskową usytuowaną w kompleksie lotniskowo-koszarowym w Dęblinie. Głównym zadaniem bazy jest szkolenie lotnicze podchorążych „Szkoły Orląt”, które realizowane jest na samolotach M‑346 Master/Bielik. Naszej grupie udało się zobaczyć ten najnowocześniejszy i jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn szkolno-treningowych na całym świecie. Docelowo samolot "Bielik" zastąpi dotychczasowy samolot służący do treningów, legendę polskiego lotnictwa szkolnego "Iskrę".
alt
oraz przede wszystkim elitarną „Szkołę Orląt”, czyli Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie - odwiedziliśmy Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki oraz mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym i inspirującym wykładzie poświęconym logistyce wojskowej, historii szkoły a także formie studiowania kierunków cywilnych i wojskowych. 
Oczywiście wszystkie atrakcje nie byłyby możliwe bez pomocy osób zaangażowanych w organizację naszej wycieczki, szczególnie więc dziękujemy Dyrekcji ZSE w Radomiu, dziekanowi Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki  Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz panu dr inż. Robertowi Brodzikowi, który z pasją i dużym zaangażowaniem oprowadzał nas po Akademii.
Jesteśmy pełni pozytywnych wrażeń.