n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Archiwum
duże małe domyślna
Pamięci ks. Strzeleckiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Patyk   
Wtorek, 30 Kwiecień 2013 12:52

Pamięci ks. Strzeleckiego

  

  

 Z  okazji  72. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza   Bolesława  Strzeleckiego w czwartek 2 maja o godz. 12.00  w Kościele Garnizonowym odbędzie się  uroczystość rocznicowa.

 

W jej programie jest Msza Święta  w intencji Radomian prześladowanych i pomordowanych  w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz uczniów i pracowników Zespołu Szkół Ekonomicznych.  Po zakończeniu Mszy Św. - Modlitwa przy Tablicy bł. ks. B. Strzeleckiego w Kaplicy Św. Maksymiliana Kolbe w dolnej części Kościoła.

 

Organizatorami uroczystości są Polski Związek b. Więźniów  Politycznych Więzień  i Obozów Koncentracyjnych oraz  Zespół Szkół Ekonomicznych.  

 

Ks. Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „św. Franciszkiem z Radomia” był prefektem Szkoły Handlowej, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych,  zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu.

 

Tablica upamiętniająca bł. ks. Bolesława Strzeleckiego została ufundowana w 2011 r.  z inicjatywy Zespołu Szkół Ekonomicznych we współpracy z radomskim środowiskiem b. więźniów, zakładem Kamieniarskim Kamar, niemiecką szkołą z Büren.

 

Zespół Szkół Ekonomicznych od 5 lat opiekuje się dziedzictwem Radomian więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych :  Grobem-Pomnikiem  na Cmentarzu przy ul. Limanowskiego (sprzątanie, malowanie, kwestowanie), Kaplicą św. Maksymiliana oraz sztandarem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku b. Więźniów , obecny na dzisiejszej uroczystości pamiątkowy sztandar poświęcony został przez Papieża Jana Pawła II. Uczniowie reprezentują ze sztandarem środowisko b. Więźniów podczas uroczystości patriotycznych i pogrzebowych b. Więźniów. W ubiegłym roku środowisko b. Więźniów przekazało szkole historyczne pamiątki związane z martyrologią Radomian w niemieckich obozach koncentracyjnych, m.in. oryginalny pasiak obozowy, listy z obozów Auschwitz i Mauthausen Gusen, zdjęcia, książki, reprodukcje. 

 

Bł.  ks.  Bolesław Strzelecki

 

Błogosławiony ksiądz Bolesław Strzelecki urodził się 10 czerwca 1896 r. w miejscowości Poniemoń na Suwalszczyźnie. Wychowywał się w Kuźni, parafia Jastrząb. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu i tam otrzymał 21 grudnia 1918 roku święcenia kapłańskie.

 

Był diakonem, potem wikariuszem w Parafii Św. Michała w Ostrowcu. W latach 1919-23 studiował w Uniwersytecie Warszawskim, uzyskał doktorat prawa kanonicznego.

 

 Ksiądz Bolesław Strzelecki związał swoje życie kapłańskie z Radomiem.

 

Od 4 września 1924 roku był prefektem Szkoły  Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. W tym czasie szkoła mieściła się w budynku przy ulicy Traugutta.  W roku 1930  poświęcił pierwszy sztandar  szkoły z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.  Uczył również w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim oraz w Państwowej Szkole Przemysłowej.

 

Ksiądz Strzelecki  był kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego w Radomiu, sprawował opiekę nad dziećmi w Ochronie nr 3 Towarzystwa Dobroczynności na Starym Mieście, z dużym zaangażowaniem wypełniał posługę kapelana więziennego, ponadto  pracował jako opiekun Stowarzyszenia świętej Zyty gromadząc członkinie  w Kościele Opieki Najświętszej Marii Panny.

 

W 1935 roku został mianowany  rektorem kościoła Św. Trójcy w Radomiu, a 15 lipca 1940 roku proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, gdzie natychmiast zorganizował kuchnię dla biednych.  W swej kapłańskiej posłudze odznaczał się duchem niesienia pomocy potrzebującym i  biednym. Zyskał  opinię "świętego Franciszka z Radomia".  Był  gorącym patriotą. Z chwilą wybuchu II wojny światowej podnosił innych na duchu, wskazywał na Boga jako niezawodnego opiekuna, ułatwiał ucieczkę jeńcom wojennym, opiekował się biednymi dziećmi nie mającymi rodziców.

 

W uroczystość Trzech Króli 1941 roku mówił w kazaniu: „ ... tak jak spotkała kara Boża biblijnego Heroda, tak dosięgnie ona również i dzisiejszych Herodów.... „ oraz „... trzeba wierzyć w powstanie narodu polskiego”. Wypowiedzenie tych słów było aktem wielkiej odwagi. Następnego dnia rano ks. Bolesław został aresztowany. Aresztowano go po Mszy Świętej, gdy rozpoczął rozdawać chleb i inne proste produkty najbiedniejszym, ustawionym w długiej kolejce. Aresztowano go "za nadużycie ambony"  i  przewieziono do budynku policji bezpieczeństwa  przy ul. Kościuszki 6, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany.

 

5 kwietnia 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu (Nr obozowy 13002).  W obozie koncentracyjnym wypełniał dzieła miłosierdzia -  podtrzymywał współwięźniów na duchu  i  dzielił się z innymi swoimi racjami żywnościowymi. W obozie miał przezwisko „głodomór”, gdyż żebrał o chleb dla innych.

 

Ksiądz Konrad Szweda, współczesny więzień księdza Bolesława napisał: „Prawda o żebractwie ks.  Strzeleckiego wyszła na jaw dopiero wtedy, kiedy wyschłego jak szkielet zanieśliśmy do szpitala. Wtedy zaczęły przychodzić na sztubę wychudzone niedobitki radomskiego transportu. Przychodzili po chleb, który dotychczas przynosił im ich radomski proboszcz.

 

Wyczerpany nadludzką pracą, głodem i na skutek pobicia kijem dębowym  przez vorarbeitera Nitasa zmarł w szpitalu obozowym 2 maja 1941 r. w wigilię Matki Bożej Królowej Polski. Zmarł w opinii świętości i męczeństwa , miał 45 lat. Ciało Błogosławionego Bolesława spalono w krematorium.

 

Współwięzień ks. Bolesława  napisał:  Nie udało nam się uratować tego człowieka. Nie poznaliśmy na czas jego wielkości. Był już zbyt słaby. Ubył nam towarzysz w walce ze złem, ksiądz, który nie tylko słowo Boże, ale i każdy zdobyty kęs chleba niósł między nas. Chleb ten na równi ze słowem Bożym podnosił zwątpiałe głowy do góry. Nawet w Oświęcimiu ksiądz Strzelecki kazał wierzyć w człowieczeństwo”.

 

Dnia 13 czerwca 1999 roku w Warszawie  Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił księdza Bolesława  Błogosławionym -  w grupie 108 heroicznych świadków wiary, męczenników nazizmu.

 

Mieszkańcy naszego miasta pielęgnują pamięć o Błogosławionym Bolesławie Strzeleckim. W 1950 roku w  kościele na Glinicach umieszczono tablicę pamiątkową. W kościele znajduje się ołtarz z obrazem jego postaci.  Błogosławiony  ma swoje miejsce w  Radomskiej Katedrze,  w krypcie męczenników w Kałkowie-Godowie i w kaplicy męczenników w Licheniu, jest patronem Caritas Diecezji Radomskiej.

 

Ksiądz Bolesław Strzelecki był wyjątkowym nauczycielem - na tablicy pamiątkowej ufundowanej w 1949 roku z okazji 30 –lecia powstania szkoły obok założyciela szkoły dyrektora Feliksa Paschalskiego zamieszczono jeszcze tylko jedno nazwisko – Przyjaciela Młodzieży ks. dr Bolesława Strzeleckiego.

 

 Źródło: ZSE, Szkolny Klub Europejski