n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Archiwum
duże małe domyślna
Uczennice Ekonomika najlepsze na Mazowszu i trzecie w Polsce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Patyk   
Poniedziałek, 23 Marzec 2015 09:59

 Autor: Barbara Kozłowska

Uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu najlepsze na Mazowszu
i trzecie w Polsce

W roku szkolnym 2013/14 ZSE wziął udział w Projekcje „Lekcje z ZUS”. Nauczycielki Dorota Fudala –Borowska i Barbara Kozłowska przeprowadziły po 4 lekcje w dwóch klasach wykorzystując materiały dydaktyczne o ubezpieczeniach społecznych przygotowane przez specjalistów współpracujących z ZUS.
Uczniowie w listopadzie 2014 r. wzięli udział w I etapie konkursu.  Trzy uczennice klasy 3E1: Aleksandra Walkiewicz, Weronika Skałbania i Katarzyna Markowska zakwalifikowały się do drugiego etapu.
W poniedziałek 16 marca 2015 r. odbył się II etap (wojewódzki) konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".
Wzięło w nim udział 213 zespołów z całej Polski. Konkurs odbywał się jednocześnie w 16 województwach.
16 zwycięskich zespołów weźmie udział w finale konkursu (III etapie), który odbędzie się 24 kwietnia w Warszawie.
Z 213 szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w drugim, wojewódzkim, etapie konkursu musiało odpaść aż 197.
W II etapie konkursu "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" blisko 650 uczniów odpowiadało na 23 pytania testowe wielokrotnego wyboru i dwa pytania opisowe. Młodzież musiała się zmierzyć m.in. z pytaniami dotyczącymi daty wprowadzenia pierwszych ubezpieczeń społecznych, źródeł przychodu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, warunków do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, czy rodzaju dokumentów, na których pracodawca rozlicza się z opłacanych składek. W ramach pytań otwartych uczniowie musieli wyliczyć i opisać świadczenia, jakie przysługują z racji opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe oraz instytucje, do jakich zgłoszony zostaje przedsiębiorca przy rejestracji firmy w tzw. jednym okienku.

Najlepszy zespół drugiego etapu konkursu to Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie (woj. małopolskie), który na 129 możliwych do zdobycia punktów, uzyskał ich aż 127, procentowo 98%. Na drugim miejscu w zestawieniu punktowym uplasował się Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca 56 z Poznania z 126 punktami, 97,67%. Na trzecim miejscu Zespół Szkół Ekonomicznych z Radomia z 117 punktami, co stanowi 91%.

 

 alt

Dyrektor Oddziału ZUS w Radomiu pan Andrzej Januszewicz, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Radomiu pani Wiesława Sadowska - Golka, dyrektora ZSE w Radomiu pani Anna Glegoła, pani Dorota Fudala - Borowska, pani Barbara Kozłowska oraz uczennice: Weronika Skałbania, Aleksandra Walkiewicz, Katarzyna Markowska z klasy 3E1

W dniu 30 marca 2015 naszą szkołę odwiedzili Dyrektor Oddziału ZUS w Radomiu pan Andrzej Januszewicz, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Radomiu pani Wiesława Sadowska - Golka, którzy wręczyli dyplomy i nagrody finalistkom konkursu "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach" Weronice Skałbani, Aleksandrze Walkiewicz i Katarzynie Markowskiej z klasy 3E1.