n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Projekt historyczny z Niemcami
duże małe domyślna
Projekt historyczny z Niemcami PDF Drukuj Email

Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek

Projekt historyczny z Niemcami

„Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu”

 

W kwietniu gościliśmy w naszej szkole po raz kolejny w tym roku szkolnym  grupę uczniów i nauczycieli z niemieckiej szkoły partnerskiej Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn, tym razem w ramach projektu o tematyce historycznej - „Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu”. Projekt realizowany jest w ramach programów „Europejczycy dla pokoju” i „Dyskryminacja: Otwórzcie oczy, o wykluczeniu wczoraj i dziś”  niemieckiej Fundacji Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość). Opiekunami projektu są Bożena Błaszczyk-Ziętek nauczycielka języka niemieckiego oraz Christoph Marx nauczyciel historii ze szkoły w Paderborn. W projekcie uczestniczyło 15 uczniów niemieckich, 15 uczniów naszej szkoły oraz nauczyciele: Christoph Marx, dr Bernhardine Rüther,  Bożena Błaszczyk-Ziętek, Elżbieta Długosz-Suchecka, Robert Zawada.

Uczestnicy projektu z niemieckiej szkoły z Paderborn i naszej szkoły wspólnie   

  •   przygotowali prezentacje i wystawę „Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu” (św. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Bolesław Strzelecki,  Kazimierz Błażewicz, Andrzej Szpotański, Adam Polis, dr Adolf Tochterman, dr Konrad Vieth, dr Wilhelm Lonsdorf, rodzina Winczewskich, Halina Bretschneider, mieszkańcy pacyfikowanych  wsi, Polacy  represjonowani za pomoc ludności żydowskiej,  Hubal i Hubalczycy, Stanisław Pisarski – materiał o swoim pradziadku zamordowanym w KL Auschwitz przygotował Wiktor Szwagierek z kl. 2hp)
  •  zastanawiali się nad motywami działania osób pomagającym innym oraz sprawców i zbrodniarzy.   Michał Grzegorzek i Dawid Pucek (1lg1) przygotowali materiał i plakaty:  Lekarze w Auschwitz, Rudolf Hoess, Wilhelm Blum, Niemiec z Godowa
  • obejrzeli film „Historia Kowalskich” opowiadający wstrząsającą historię polskiej rodziny z Ciepielowa koło Radomia, zamordowanej w grudniu 1942 roku za udzielenie schronienia sąsiadom – Żydom,  niemieccy żandarmi spalili żywcem  cztery rodziny, większość ofiar stanowiły dzieci.
  •  wzięli udział w zajęciach o dyskryminacji w obozach koncentracyjnych i gettach
  • zwiedzili miejsca pamięci w Radomiu:   Firlej cmentarz wojenny  miejsce masowych straceń  zagłada ok. 15 tys. Polaków (pierwsza zbiorowa egzekucja 4.04.1940 na mieszkańcach wsi Gałki, Mechlin, Stefanków za pomoc oddziałowi  Henryka Dobrzańskiego „Hubal”, ostatnia egzekucja 14.01.1945),  Kaplicę – mauzoleum  św. Maksymiliana w Kościele Garnizonowym i Pomnik – mogiłę Radomian pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych objęte w 2008 r. opieką przez naszą szkołę i szkołę niemiecką z Büren, tablice poświęcone zasłużonym mieszkańcom Radomia m.in. Adolfa Tochtermana (tablica powstała w ramach projektu ZSE) , pomnik upamiętniający getto, „Gestapohaus”,  pomniki ofiar  pracowników Zakładów Broni, pomnik powieszonych mieszkańców Radomia przy ul. Warszawskiej (m.in. Halina Bretschneider, rodzina Winczewskich) , więzienie ul. Reja, poczta przy ul. Malczewskiego –  tablice upamiętniające pomordowanych pracowników, miejsce przechwytywania donosów przez pracowników działających w Szarych Szeregach, Resursa Obywatelska, w czasie okupacji „Deutsches Haus” 23.04.1943  dokonano zamachu , w którym zginął komendant policji i starosta Fritzman, cmentarz żołnierzy radzieckich (2674 czerwonoarmistów walczących na przedpolu Radomia m.in. Fiodorowicz Klimuk – ojciec gen. Piotra Klimuka – kosmonauty).
  •  zwiedzili Muzeum Żydów Polskich w Warszawie
  • spotkali się ze świadkami historii, W niezwykle wzruszającym  spotkaniu uczestniczyli: Wiktoria Szwagierek (babcia Wiktora Szwagierka kl. 2hp, której tata został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz),  Kazimierz Błażewicz (były więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, uciekł z obozu podczas „marszu śmierci”)  z małżonką Kazimierą, Aleksandra Kobza (siostrzenica bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym Auschwitz, nauczyciela naszej szkoły), Bożena Winczewska (której cała rodzina została zamordowana w publicznych egzekucjach w Radomiu, uratowana z siostrą i mamą  przez dr Tochtermana), Kazimiera Baryła (uratowana przez dr Tochtermana) i Dominika Jędrzejczak (dzieciństwo w obozie koncentracyjnym, urodziła się w KL Auschwitz). W Warszawie uczestnicy projektu spotkali się z panią Stanisławą Furgo, lat 96, która podczas okupacji współpracowała z dr Adolfem Tochtermanem i dr Wilhelm’em Lonsdorf’em, niemieckim dyrektorem szpitala w Radomiu, który za swoją pomoc Polakom (m. in. przekazywał lekarstwa przeznaczone dla Niemców)  został aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego.  

Polsko-niemiecka grupa projektowa spotkała się w Radomiu w dniach 4.04. - 9.04.2016,  spotkanie w Paderborn w Niemczech 6.06. – 11.06.2016.

 

wsh.pl/wp-content/uploads/2016/05/gazeta_maj.pdf

„Świadkowie historii w „ekonomiku” Gazeta Radomska Nr 43 • maj 2016

  Tygodnik Radomski 103/2006 O4

Galeria zdjęć:  Projekt historyczny z Niemcami I   Projekt historyczny z Niemcami II

Galeria zdjęć:  Spotkanie ze świadkami historii I  Spotkanie ze świadkami historii II