n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Wycieczki / Dęblin i Puławy-wycieczka przedmiotowa
duże małe domyślna
Dęblin i Puławy-wycieczka przedmiotowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Patyk   

Autor: Marta Mortka

W dniu 20.05.2016 r. w słoneczny piątek - klasa 3 LG TECHNIK LOGISTYK i klasa 2 HP II grupa TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW I TERMINALI uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Dęblina i Puław organizowanej przez panią profesor Martę Mortkę. Młodzież była również pod opieką pani profesor Kamili Sikory oraz pani profesor Ewy Słomczyńskiej. W bardzo atrakcyjnym programie zwiedzaliśmy:

WYŻSZĄ SZKOŁĘ OFICERSKĄ SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE – Wydział Logistyki, Wydział Lotnictwa, Katedrę Nawigacji Lotniczej, Katedrę Awioniki i Systemów Sterowania, w tym między innymi symulatory lotów i samolotów . Ku naszemu zadowoleniu kilku uczniów samodzielnie na symulatorze samolotu typu Orlik próbowało swych sił w starcie, prowadzeniu i lądowaniu i to w symulacji lotniska wojskowego w Radomiu i Dęblinie. Zaznajomiliśmy się również z zawodami związanymi z lotnictwem wojskowym poprzez zapoznanie się nie tylko z symulatorami lotów ale przede wszystkim ze sprzętem do oceny zdolności pilota w zakresie koordynacyjno-ruchowym. Istniała także możliwość sprawdzenia swoich własnych możliwości, testując poszczególne urządzenia np. symulator diagnostyczny samolotu M-28, w którym niektórzy z uczniów mogli poczuć się jak w prawdziwym samolocie, a to dzięki najnowocześniejszej technologii symulacji rzeczywistych warunków powietrznych. Ponadto rozmawialiśmy z doświadczonymi pilotami wojskowymi, pracownikami uczelni oraz z wysokiej rangi wojskowymi kształcącymi studentów na kierunkach wojskowych i cywilnych. Niebywałe wrażenie zrobiły na nas pracownie wojskowych nawigatorów
i kontrolerów lotu oraz infrastruktura jednostki wojskowej i lotniska wojskowego w Dęblinie,

  • MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE, gdzie z przewodnikiem zwiedzaliśmy ekspozycję plenerową - stacji radiolokacyjnych, samolotów i śmigłowców bojowych. Oprócz latających maszyn czekała na nas sala wystawowa, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z historią polskiego lotnictwa. W ramach ekspozycji terenowej zobaczyliśmy ponad 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Widzieliśmy m.in takie samoloty jak: TS-11 Iskra, PZL I-22 Iryda, PZL-130 Orlik, Jak-18, SBLim-2, Lim-5PF, Ił-28, MiG-21, MiG-23, Su-7, Su-20, Su-22, Jak-40. To dopiero była gratka dla miłośników awiacji i nie tylko…. Dziewczyny z wrażenia aż zaniemówiły.

PUŁAWSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY W PUŁAWACH – tam mieliśmy okazję zapoznać się z działalnością Parku, a w szczególności laboratoriów działających na jego terenie. Pierwszym z nich było Laboratorium Nowych Technologii Medycznych i Materiałowych, gdzie uczniowie dowiedzieli się o technologii wytwarzania implantów oraz obejrzeli urządzenia za pomocą których są one produkowane. Następnie udaliśmy się do laboratoriów Instytutu Nowych Syntez Chemicznych: Laboratorium Związków Bioaktywnych oraz Laboratorium Tworzyw Biodegradowalnych. Na koniec, podczas krótkiej prezentacji na sali konferencyjnej, poznaliśmy historię PPN-T. O naszej wycieczce jest nawet krótka informacja zamieszczona na stronie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego, za co szczególnie dziękujemy i zapraszamy do zapoznania się z tym tekstem i zdjęciami:

www.facebook.com/ppnt.pulawy/
ppnt.pulawy.pl/o-parku/aktualnosci/item/494-wizyta-zespołu-szkół-ekonomicznych-w-radomiu.html

Oczywiście te wszystkie atrakcje nie byłyby możliwe bez pomocy osób zaangażowanych w organizację naszej wycieczki, szczególnie więc dziękujemy Dyrekcji ZSE w Radomiu, panu dr Robertowi Brodzikowi z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz panu Grzegorzowi Różyckiemu z Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jesteśmy pełni pozytywnych wrażeń.

Dziękujemy!

Organizatorka wycieczki Marta Mortka, opiekunowie oraz uczniowie klas 2HP i 3 LG