n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Projekt historyczny w Paderborn (Niemcy)
duże małe domyślna
Projekt historyczny w Paderborn (Niemcy) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Sawicka   

  Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek

Projekt historyczny w Paderborn (Niemcy)

na temat osób ratujących Żydów i przeciwstawiających się niemieckiej okupacji w Polsce.  

  

30 uczniów naszej szkoły i szkoły o profilu ekonomicznym Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn   wzięło udział  w dniach 5.06. – 11.06.2016 w polsko-niemieckich warsztatach historycznych w Paderborn (Niemcy) na temat:  „Bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu - Ratowali Żydów i przeciwstawiali się niemieckiej okupacji. Dlaczego inni tego nie zrobili? ”.  

Była to już 3. polsko-niemiecka wymiana uczniów w tym roku szkolnym zorganizowana przez Szkolny Klub Europejski. Sponsorem głównym projektu jest niemiecka fundacja „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”(„Pamięć, odpowiedzialność, przyszłość”) w ramach programów „Europejczycy dla pokoju” i „Dyskryminacja: Otwórzcie oczy, o wykluczeniu wczoraj i dziś”. Opiekunami projektu są Bożena Błaszczyk-Ziętek nauczycielka języka niemieckiego oraz Christoph Marx nauczyciel historii ze szkoły w Paderborn. W projekcie wzięło udział 14 uczniów naszej szkoły pod opieką pani Bożeny Ziętek oraz pani Anny Dylor.

Nasi uczniowie z pomocą niemieckich  kolegów  poznali  historię miasta Paderborn,  zabytki i ciekawe miejsca, m.in. katedrę  z romańską wieżą z XI wieku, okno w krużganku katedry z symbolem miasta trzema zającami, pozostałości pałacu cesarskiego z XI-XII wieku zbudowanego na murach pochodzących z czasów Karola Wielkiego, renesansowy ratusz. Polscy i niemieccy uczestnicy projektu zwiedzili zamek Wewelsburg, w latach 1933-1945 miejsce kultu i terroru SS, miejsce byłego obozu koncentracyjnego Niederhagen, wystawę poświęconą obozowi koncentracyjnemu.

Polscy i niemieccy uczniowie pracowali wspólnie nad projektem, na podstawie zgromadzonego materiału przygotowali wystawę o ludziach, którzy w latach 1939–1945 ratowali Żydów w Polsce oraz przeciwstawiali się niemieckiej okupacji. Postawili sobie pytanie, co skłoniło ich  do przeciwstawienia się terrorowi reżimu nazistowskiego i dyskryminacji innych ludzi oraz dlaczego tego nie zrobili inni.  Wystawa została pokazana  w Sali Zamkowej na zamku Wewelsburg. Na planszach przedstawiono informacje na temat Generalnej Guberni, zagłady Żydów, Armii Krajowej, Żegoty i innych organizacji walczących przeciwko niemieckiej okupacji. Uczniowie przygotowali plansze o  rodzinie Ulmów, Janie Karskim, Anton’ ie Schmid, Andrzeju Szpotańskim, mjr Henryku Dobrzańskim „Hubalu”, dr Adolfie Tochtermanie, dr Wilhelmie Lonsdorf’ie , cmentarzu wojennym na Firleju z „listem Niemca z Godowa”, losy radomskiej rodziny Winczewskich i Haliny Bretsznajder, błogosławionych księży męczenników radomskich, m.in.  księdza Bolesława Strzeleckiego.  Przedstawiono relację z pobytu w Radomiu w kwietniu tego roku oraz materiał ze spotkań ze świadkami historii: panem Kazimierzem Błażewiczem, panią Bożeną Winczewską, panią Aleksandrą Kobzą, panią Dominiką Jędrzejczak, panią Kazimierą Baryłą, panią Stanisławą Furgo,     

Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się 10 czerwca w Sali Zamkowej (Burgsaal) na zamku Wewelsburg.  Obecni byli uczniowie i nauczyciele z Paderborn i naszej szkoły, władze powiatu Paderborn ze starostą panem Vinzenz’em Heggen, dyrekcja i pracownicy Muzeum Zamku Wewelsburg, b. dyrekcja i nauczyciele szkoły Heinz-Nixdorf Realschule Bűren, przedstawiciele mediów. Podczas uroczystości pan Rainer Naewe dyrektor szkoły w Paderborn przedstawił historię partnerstwa naszych szkół i podziękował nauczycielom i osobom wspierającym projekt, swoimi wrażeniami z realizacji projektu podzielili się uczniowie Katharina Spieker, Batseba Rűhter, Krzysztof Dulęba i Katarzyna Rosłaniec, pani Ziętek mówiła o zaangażowaniu naszej szkoły w zachowanie pamięci oraz współpracy ze świadkami historii, pan Christoph Marx przedstawił wykład na temat motywów działania sprawców i bohaterów, pan Starosta Heggen podkreślił, że nasze szkoły partnerskie dzięki swojemu zaangażowaniu mogą być wzorem dla szkół w Niemczech i Polsce.  Wystawa będzie pokazana do 8 lipca w Forum pedagogicznym  Ludwig-Erhard- Berufskolleg, a po wakacjach w Radomiu.

Wyjazd  zaowocował niezapomnianymi przeżyciami  oraz nowymi polsko-niemieckimi przyjaźniami. Oprócz pracy projektowej uczestnicy mieli czas na wspólną zabawę,  świetnie się bawili i chętnie razem przebywali, szczególnie miły był czas spędzony na wspólnym śpiewie w językach polskim, niemieckim i angielskim przy akompaniamencie gitar (Krzysiek Dulęba, pan Christoph Marx), urodziny Michała, pieczenie kiełbasek na dziedzińcu zamku, wspólne przygody „zielonej nocy” w schronisku. Ogromne podziękowania należą się panu Christoph’owi Marx, koordynującemu wymianę ze strony niemieckiej, panu dyrektorowi Naewe, pani Bernhardine Rühter, wszystkim zaangażowanym nauczycielom i  rodzinom goszczącym naszych uczniów.

 

 

Do zobaczenia po wakacjach w Radomiu!!!

 

Artykuł z dnia 15.06.2016 w:  Neue Westfälische Das NS-Terrorregime auf emotionale Art erfahren

www.lebk.de/joomla/index.php/schulleben/neuigkeiten-archiv/2534-judenretter-in-polen 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

        http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=122:paderborn-zajcia-w-szkole&Itemid=75

http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=123:paderborn-zwiedzanie&Itemid=75

 http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=124:niederhagen-wewelzburg-zwiedzanie&Itemid=75

        http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=125:wewelsburg-wystawa&Itemid=75