n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Abp Zygmunt Zimowski – wspomnienie
duże małe domyślna
Abp Zygmunt Zimowski – wspomnienie PDF Drukuj Email

Autor: Bożena Błaszczyk-Ziętek

 

Abp Zygmunt Zimowski – wspomnienie.

Bożena Błaszczyk-Ziętek

alt 

Nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu, opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego, współpracowała z Abp Zygmuntem Zimowskim w ramach polsko-niemieckich projektów.

 

Z wielkim  smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Jego Ekscelencji ks. abp. Zygmunta Zimowskiego – Biskupa Radomskiego w latach 2002-2009 i przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Arcybiskup Zygmunt Zimowski wspierał różne przedsięwzięcia, również projekty realizowane z mojej inicjatywy dotyczące polsko-niemieckich spotkań młodzieży oraz trudnej polsko-niemieckiej historii – ratowania Cmentarza Ewangelickiego w Radomiu, wspólnego polsko-niemieckiego patronatu młodzieży nad dziedzictwem radomskiego środowiska b. więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

 

Moje pierwsze spotkanie z Księdzem Arcybiskupem Zygmuntem Zimowskim miało miejsce latem 2005 roku, kiedy zaproszono mnie do Kurii. Bp Zimowski poprosił mnie wtedy o płyty CD „W grudniowe noce/Dezembernächte” z kolędami w językach polskim i niemieckim z przetłumaczoną przeze mnie tytułową pastorałką. Płyty zostały przekazane biskupom niemieckim podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. Od tej pory, razem z moimi uczniami oraz współpracującymi z nami uczniami i nauczycielami niemieckimi, byliśmy stałymi gośćmi Księdza Biskupa Ordynariusza. Podczas tych spotkań wspólnie się modliliśmy w języku polskim i niemieckim. Biskup Zygmunt bardzo dobrze znał język niemiecki. Pamiętam, jak  z uwagą słuchał i rozmawiał z nami, za każdym razem nas błogosławiąc. Biskup Zimowski lubił młodzież. Był radosnym uśmiechniętym człowiekiem, w którego obecności czuliśmy się swobodnie. W pamięci utkwiło mi spotkanie z Biskupem Zygmuntem w czerwcu 2006 roku. Nasza polsko-niemiecka grupa uczniów oraz nauczycieli przybyła do Kurii. Poinformowano nas, że Ks. Biskup niestety spóźni się na spotkanie oraz zaprasza nas do swojego apartamentu. Po ponad godzinie przybył Ks. Biskup Zimowski. Każdy chciał coś powiedzieć, ponieważ wróciliśmy akurat z Warszawy po odebraniu nagrody w konkursie międzynarodowym. Ks. Biskup słuchał z zainteresowaniem, poinformował nas, że Papież Benedykt XVI słuchał naszej płyty z kolędami oraz że płyta podobała się Ojcu Świętemu. Żartowaliśmy, że po tej informacji będziemy wszyscy zadowoleni bez przerwy co najmniej kilka tygodni. Ksiądz Biskup pokazywał nam swoje zdjęcia z dwoma papieżami – polskim oraz niemieckim, Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Mówił o potrzebie pojednania i porozumienia między narodami. Uczniowie, ja, oraz nauczyciel niemiecki Wigbert Stracke byliśmy zachwyceni. Ksiądz Biskup widział, że bardzo dobrze się u Niego czuliśmy i zaproponował, żebyśmy jeszcze zostali, co z radością uczyniliśmy, mimo że sam musiał wyjść ze względu na inne obowiązki.  

Biskup Zimowski chętnie przyjmował zaproszenie do uczestniczenia w programie „Wspólne kolędowanie” w Domu Pomocy Społecznej „Nad Potokiem”, który realizuję we współpracy z pracownikami DPS. Za każdym razem podkreślaliśmy, że program rozpoczęliśmy w 2002 roku, w tym samym roku, w którym Ks. Biskup rozpoczął swoje pasterzowanie w Diecezji Radomskiej. W programie biorą udział uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych, mieszkańcy i pracownicy DPS, podopieczni Stowarzyszenia im. Ojca Pio, byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych oraz mieszkańcy Radomia. Śpiewamy kolędy i pastorałki w języku polskim i niemieckim. Z ostatniego „Wspólnego kolędowania” z Biskupem Zygmuntem 29 stycznia 2008 roku pamiętam Jego podziękowanie za „ogrzanie Dzieciątka Jezus” i słowa „Wszyscy przed Panem jesteśmy siostrami i braćmi”. W styczniu odbędzie się 15-te „Wspólne kolędowanie”. Mieliśmy nadzieję, że będzie z nami.

W czerwcu 2009 roku z uczniami i byłymi więźniami obozów koncentracyjnych wraz z ich sztandarem poświęconym przez Papieża Jana Pawła II uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji pożegnania Arcybiskupa Zygmunta z diecezją radomską przed Jego wyjazdem do Watykanu. Po Mszy Świętej w zakrystii Ks. Arcybiskup pożegnał się z nami i udzielił nam swojego błogosławieństwa. Zapewniał o swojej pamięci.

Dziękujemy.

Bożena Błaszczyk-Ziętek

 prosimy o obejrzenie galerii zdjęć

www.tygodnikradomski.com/news/336/18/Byl-radosnym-usmiechnietym-czlowiekiem.html