n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / 75.rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe, 30 lecie powstania Kaplicy
duże małe domyślna
75.rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe, 30 lecie powstania Kaplicy PDF Drukuj Email

Autor: Bożena Błaszczyk-Ziętek

 Zaproszenie

14 sierpnia 2016 r. (niedziela) godz. 12.00, Kościół Garnizonowy w Radomiu

Zapraszamy na uroczystości z okazji 75-tej rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe i 30-lecia powstania Kaplicy p.w. Świętego znajdującej się w dolnej części Kościoła. W uroczystości wezmą udział byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, która sprawuje patronat nad dziedzictwem radomskiego środowiska b. więźniów. W programie: Msza Św. w kościele, warta honorowa uczniów ekonomika przed Kaplicą, złożenie kwiatów w Kaplicy przy ołtarzu św. Maksymiliana oraz tablicy upamiętniającej bł. ks. Bolesława Strzeleckiego.

                                                                          Szkolny Klub Europejski

 

Kaplica-Mauzoleum pod wezwaniem  Św. Maksymiliana Kolbe w dolnej części Kościoła Garnizonowego w Radomiu jest darem społeczeństwa Ziemi Radomskiej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Powstała z inicjatywy b. więźniów obozów koncentracyjnych z lat 1939-45, mieszkańców Ziemi Radomskiej.

Poświęcenia Kaplicy dokonał 14.08.1986 ks. Bp dr Edward Materski Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Do 1983 roku Kaplica stanowiła piwnice, w których kwiaciarki przechowywały kwiaty. Staraniem Dowództwa WP w Dęblinie, proboszcza i kapelana ks. Deca oraz Zarządu Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i  Obozów Koncentracyjnych w Radomiu postanowiono w miejsce przechowalni zbudować Kaplicę im. Maksymiliana.

Ołtarz umocowany jest na 16 urnach z brązu, w których znajdują się prochy pomordowanych w głównych obozach koncentracyjnych. Urny zaprojektował pan Jan Kosiec, b. więzień obozów koncentracyjnych  Flossenburg i  Auschwitz. Wykonano je w czynie społecznym w radomskich zakładach. Obraz Św. Maksymiliana malował b. więzień  Auschwitz pan Mieczysław Kościelniak.

Po lewej stronie ołtarza znajduje się  gablota, w której przechowywany jest sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i  Obozów Koncentracyjnych w Radomiu poświęcony przez Papieża Jana Pawła II.  Pierwszą Mszę Świętą w Kaplicy odprawił ks. mjr Henryk Burzyński.  W kaplicy znajduje się epitafium z nazwiskami b. więźniów oraz tablica upamiętniająca 70 – tą rocznicę  śmierci błogosławionego księdza Bolesława Strzeleckiego zamęczonego 2.05.1941 w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu. Tablica została poświęcona 9.05.2011 przez Bp Henryka Tomasika Ordynariusza Diecezji Radomskiej, powstała z inicjatywy pani Bożeny Błaszczyk-Ziętek, nauczycielki Zespołu Szkół Ekonomicznych i pana Andrzeja Szpotańskiego, przewodniczącego radomskiego środowiska b. Więźniów,  b. więźnia obozów koncentracyjnych  Auschwitz i Mauthausen Gusen. 

Od 2008 roku patronat nad Kaplicą sprawuje Zespół Szkół Ekonomicznych.

 

Bożena Błaszczyk-Ziętek

Na podstawie relacji pana Andrzeja Szp otańskiego (14.08.1925 – 16.02.2015), współinicjatora powstania Kaplicy, wieloletniego przewodniczącego Radomskiego Środowiska b. Więźniów Obozów Koncentracyjnych,  b. więźnia KL Auschwitz i KL Mauthausen Gusen.