n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Relacja z wystawy ,,Bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu".
duże małe domyślna
Relacja z wystawy ,,Bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu". PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   
Spis treści
Relacja z wystawy ,,Bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu".
Page #
Wszystkie strony

 

To projekty realizowane przez szkoły partnerskie Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu i Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn (Niemcy). Obydwa poświęcone są głównie pamięci o ofiarach nazistowskiego bezprawia i angażowania się na rzecz tych, którzy przeżyli.

 

                                           alt

 

 

W uroczystości udział wzięli pan Rafał Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu, pani Marzena Burzyńska, wice-dyrektor ZSE w Radomiu, pan Rainer Neewe, rektor Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn; koordynatorzy projektu – pani Bożena Błaszczyk-Ziętek, nauczyciel  języka niemieckiego w ZSE w Radomiu, pan Christoph Mark, nauczyciel historii w Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn oraz pani Irena Wiernicka, przewodnik PTTK w Radomiu, od lat wspierająca działania Szkolnego Klubu Europejskiego.

 

Obecni byli również świadkowie historii: pani Bożena Winczewska (jej cała rodzina została zamordowana w publicznych egzekucjach w Radomiu, uratowana z siostrą i mamą przez dr Tochtermana), pani Aleksandra Kobza (siostrzenica bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym), pani Dominika Jędrzejczak( więźniarka obozu Auschwitz), pani Kazimiera Baryła( uratowana przez  

dr Tochtermana),  pan Kazimierz Błażewicz(więzień obozu Stutthof) wraz z małżonką Kazimierą.

Wystawa przedstawia informacje na temat Generalnej Guberni, zagłady Żydów, Armii Krajowej, Żegoty i innych organizacji walczących przeciwko niemieckiej okupacji.

Plansze zawierają informacje o rodzinie Ulmów , Janie Karskim, Andrzeju Szpotańskim, Anton`ie Schmid, mjr Henryku Dobrzańskim „Hubalu”, dr Adolfie Tochtermanie,

dr Wilhelmie Lonsdorf`ie, cmentarzu wojennym na Firleju, losy radomskiej rodziny Winczewskich i Haliny Bretsznajder, błogosławionych księży męczenników radomskich, m.in. księdza Bolesława Strzeleckiego.

Po raz pierwszy przedstawiona została w czerwcu i lipcu tego roku w Niemczech w Muzeum Historycznym Zamku Wewelsburg (SS organizowało tu centrum kultu i religii germańskich)i Forum Pedagogicznym Ludwig-Erhard- Berufskolleg Paderborn .

Podczas wystawy organizatorzy przedstawili osiągnięcia 15-letniej działalności Szkolnego Klubu Europejskiego, a także relacje z polsko-niemieckich spotkań młodzieży na tematy związane z II wojną światową.

 

                                   alt 

 

Serdeczne słowa skierowano do przybyłych gości – świadków historii. Mówiono  o potrzebie utrwalania historii najnowszej i opiece nie tylko nad miejscami pamięci, ale także nad bohaterami wojennych tragedii.

Podczas spotkania przedstawiono broszurę w językach polskim i niemieckim na temat tragicznych losów radomskiej rodziny Winczewskich: „Samotność tych, którzy zostali. Bożena Winczewska opowiada historię swojej rodziny”.

Sprawozdanie z wydarzenia w gazecie Echo Dnia:

http://www.echodnia.eu/radomskie/kultura/wystawy/a/radom-wystawa-w-zespole-szkol-ekonomicznych-przywraca-pamiec,10683792/