n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Wydarzenia / Relacja z lekcji klasy 4Lg ,,Logistyka w jednostkach administracyjnych i gospodarczych"
duże małe domyślna
Relacja z lekcji klasy 4Lg ,,Logistyka w jednostkach administracyjnych i gospodarczych" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

 Czy lekcja z przedmiotów zawodowych może być ciekawa i atrakcyjna, a przy tym uczniowie mogą się czegoś nauczyć w praktyce i dobrze bawić? :) Oczywiście, że tak. Zwłaszcza na większości lekcji prowadzonych w naszej szkole.
Okazję do takiej nietuzinkowej aktywności mieli dzisiaj między innymi uczniowie z klasy 4 Lg, na przedmiocie Logistyka w jednostkach administracyjnych i gospodarczych prowadzonym przez panią mgr Martę Mortkę.

Młodzież kształcąca się w zawodzie technik logistyk mogła dzisiaj sama zaplanować i zrealizować decyzje logistyczne dotyczące: rozlokowania inwestycji w przykładowym mieście, poprawy warunków transportu miejskiego, ochrony walorów środowiskowych i turystycznych, zapewnienie bezpieczeństwa dla mieszkańców poprzez zbudowanie kładki do przejścia nad autostradą, zbudowania lub rozbudowy oczyszczalni ścieków i spalarni odpadów. Przy tym koniecznym było wydanie w całości niebagatelnej kwoty 100 ml złotych na wybrane przez grupy inwestycje. Co nie jest wcale łatwym zadaniem, bo oczywiście jak zawsze pieniędzy jest za mało a interesów i potrzeb masę. Tak też było i na naszych zajęciach. By zmienić sytuację ćwiczeniowego miasteczka młodzież musiała zainicjować powstanie rady trójstronnej, której celem było nakreślenie wizji dalszego rozwoju miasta. Do udziału w obradach zaproszeni zostali uczniowie podzieleni na grupy, czyli oprócz radnych, przedstawiciele mieszkańców oraz aktywiści organizacji ekologicznych, na końcu sam wójt ze swoim zastępcą i przedstawiciele unii europejskiej. Mimo długich negocjacji nie udało się osiągnąć konsensusu, gdyż każda z grup miała własną wizję podziału środków i listę priorytetów.
alt
Co dało takie ćwiczenie na lekcji zawodowej....?
 
Na pewno życiowe i zawodowe realia zostały przeniesione do sali lekcyjnej w ramach gry ćwiczeniowej, wreszcie uczniowie sami mogli decydować o tak ważnych logistycznie inwestycjach. Przekonali się też, że logistyka jest bardzo ważna i przekłada się na każdą sferę działalności, zwłaszcza jeśli chodzi o logistykę miejską i wydatkowanie pieniędzy publicznych. Każda podjęta decyzja i inwestycja miejska wiele kosztuje i ma swoje konsekwencje i przełożenie na standardy i poziom życia mieszkańców i rozwoju regionu.
alt
Taka lekcja była też okazją do zaprezentowania przez uczniów i liderów grup swoich atutów jeśli chodzi o autoprezentację, techniki negocjacyjne, komunikację interpersonalną, siłę perswazji i przekonywania, stworzenie na innych dobrego wrażenia, odpowiednie akcentowanie priorytetów i interesów, budowanie kompromisu... Można było sprawdzić się w praktyce, jak bronić swoich spraw i interesów, asertywnie i kulturalnie podejmować decyzje, tak by w niedalekiej przyszłości przełożyć takie umiejętności na kompetencje zawodowe w pracy. Atutów można wiele wyliczać, przy tym dobra zabawa i atmosfera jest gwarantowana, a prócz realizacji tematu zawodowego udało się też przećwiczyć kompetencje zawodowe i społeczne.
 
autor: Marta Mortka