n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Ośrodek Kariery / Warsztaty w WUP klasy 4Lg
duże małe domyślna
Warsztaty w WUP klasy 4Lg PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

Uczniowie klasy 4 Lg wraz z opiekunem panią profesor Martą Mortką w dniu 15.11.2016 uczestniczyli w warsztatach, zorganizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Radomiu, który mieści się przy ul. Mokrej 2.

alt

Warsztaty poprowadzili:
• Pani Małgorzata Czarnocha - zajmująca się doradztwem zawodowym dla osób bezrobotnych
• Pan Janusz Wojcieszek-Łyś - Doradca EURES (skrót od European Empoyment Services, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia).
W pierwszej części warsztatów zorganizowanych z okazji Światowego Tygodnia Zatrudnienia, pani Małgorzata Czarnocha przybliżyła uczniom temat planowania kariery zawodowej. Dowiedzieli się jak znaleźć odpowiedni dla swoich predyspozycji zawód. Podstawą jest to, żeby sami ustalili sobie czynności i prace, których w 100 % nie będą chcieli wykonywać, wtedy o wiele łatwiej będzie wyodrębnić właściwą ścieżkę zawodową. Nabyli również wiedzę w zakresie tego, w jaki sposób korzystać i z jakimi sprawami zgłaszać się do Urzędu Pracy. Są to:
• testy preferencji zawodowych, które wypełnia się gdy: wchodzi się na rynek pracy, przed studiami, aby móc ukierunkować swoją edukacje bądź też po utracie pracy,
• indywidualne porady w okresie poszukiwań pracy
• grupowe warsztaty (10-15 osób) dotyczące np.: poszukiwania pracy, czyli jak i gdzie najlepiej jej szukać, uczymy się sporządzać dokumenty aplikacyjne, a także jak radzić sobie ze stresem związanym z utratą pracy,
• doradztwo zawodowe online, np: przez wysłanie e-maila,
• Urząd Pracy jest jedynym miejscem transferów zasiłków przysługujących Polakom z zagranicy,
• dzięki tej instytucji otrzymujemy dotacje unijne dla osób bezrobotnych i przedsiębiorców, ale również pomagają w wypełnianiu formalności aby takowe uzyskać.

alt

Uczniowie wypełnili testy preferencji zawodowych, dzięki którym będą mogli dowiedzieć się jakie zawody najbardziej do nich pasują. Wśród pytań pojawiły się między innymi zagadnienia z zakresu ogrodnictwa i mechaniki samochodowej, zadawane w formie zdań określających czynności z życia codziennego. Wykonali ćwiczenie, które polegało na wyobrażeniu sobie swojego idealnego dnia za 20 lat, nie mając żadnych ograniczeń finansowych. Następnie takie wyobrażenie musieli postawić sobie za cel na przyszłość, a metodą prób i błędów do niego dążyć.
W drugiej części wykładu, którą poprowadził pan Janusz Wojcieszek-Łyś, zostali wdrożeni w zagadnienia dotyczące Europejskiej Służby Zatrudnienia. Usłyszeli, że najważniejsza jest znajomość języków obcych. Dodatkowo, łatwiej jest dostać pracę jeśli posiada się certyfikaty międzynarodowe, można je zdobyć w pracy, na studiach i w szkołach, np.: dzięki wymianie międzynarodowej uczniów i studentów oraz biorąc udział w różnego rodzaju zagranicznych projektach. W dzisiejszych czasach wiele polskich firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, dzięki temu łatwiej jest uzyskać taki certyfikat. Coraz częściej jest on kluczowy w celu uzyskania pracy poza granicami kraju. Należy uważać jakie posty udostępnia się na forach społecznościowych, ponieważ pracodawcy dzięki internetowi mogą sprawdzić co się robi w życiu w sieci, a to może rzutować na późniejsze zatrudnienie. Pamiętać należy, że nic w sieci nie ginie!
Ponadto uczniowie otrzymali linki do wielu przydatnych stron internetowych, za pośrednictwem których można bezpiecznie szukać pracy, między innymi:
• europass.org.pl  -   internetowy generator CV międzynarodowego,
• eures.europa.eu  - ogólna strona Europejskiej Służby Zatrudnienia,
• eures.praca.gov.pl  - strona z ofertami pracy za granicą,
• oferty.praca.gov.pl  - strona z ofertami pracy w Polsce i za granicą.
Pamiętać należy, że usługi EURES i Wojewódzkiego Urzędy Pracy są całkowicie bezpłatne!

 
Autor: Natalia Lipska i Magdalena Siedlecka klasa 4 lg