n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Uroczystości bł. ks. Bolesława Strzeleckiego w Jastrzębiu
duże małe domyślna
Uroczystości bł. ks. Bolesława Strzeleckiego w Jastrzębiu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Paulina Szczepaniak   

W drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia 2016 w kościele parafialnym w Jastrzębiu  odbyły się uroczystości wprowadzenia relikwii oraz poświęcenia tablicy upamiętniającej 120. rocznicę urodzin oraz 75-tą śmierci bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, pochodzącego z parafii Jastrząb,  nauczyciela Szkoły Handlowej, poprzedniczki naszej szkoły.

Mszy św. przewodniczył oraz tablicę poświęcił  abp Wacław Depo metropolita częstochowski, koncelebrowali proboszcz ks. kan. Zbigniew Tuchowski  i ks. prał. Albert Warso z Watykanu. W uroczystościach ze sztandarem Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych wzięli udział uczniowie: Andrzej Dudzic 2E1, Jakub Markowski 2Lg1, Daniel Zawisza 1E1 oraz nauczycielka Bożena Błaszczyk-Ziętek, współinicjatorka powstania  pamiątkowej tablicy. Uroczystość uświetnił sztandar Stowarzyszenia Kupców Polskich w Radomiu, pierwszy sztandar naszej szkoły poświęcony przez  ks. Bolesława Strzeleckiego.
  
Błogosławiony ks. dr Bolesław Strzelecki (10.06.1896 – 2.05.1941), niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „św. Franciszkiem z Radomia” zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 r. w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu, ogłoszony błogosławionym 13 czerwca 1999 r. przez Papieża św. Jana Pawła II.  Od września 1924 roku był prefektem Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. Uczył w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim oraz w Państwowej Szkole Przemysłowej. Był kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego i radomskiego więzienia, rektorem kościoła Św. Trójcy, proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach. Był gorącym patriotą, podczas okupacji niemieckiej ułatwiał ucieczkę jeńcom wojennym, opiekował się biednymi. Wsławił się dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi w Radomiu i w obozie koncentracyjnym.

Autor: Bożena Błaszczyk- Ziętek