n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Pamiętamy o naszym nauczycielu
duże małe domyślna
Pamiętamy o naszym nauczycielu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Gregorczyk   

2 maja 2017 roku w Kościele Garnizonowym w Radomiu odbyła się  uroczystość  w 76. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Bolesława Strzeleckiego  zorganizowana przez Szkolny Klub Europejski. W uroczystości uczestniczyło 92 uczniów  pod opieką nauczycielek: Bożeny Błaszczyk-Ziętek, Anety Konwy i Kamili Kościelnik.

alt
 

Ksiądz Bolesław Strzelecki był nauczycielem – prefektem Szkoły Handlowej poprzedniczki Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wsławił się postawą patriotyczną oraz dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi  w Radomiu oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu. Zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku, ogłoszony błogosławionym dnia 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Papieża św. Jana Pawła II  w grupie 108 heroicznych męczenników nazizmu. Ks. Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „świętym Franciszkiem z Radomia”, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu na Glinicach, kapelan więźniów i harcerzy. 
Mszy Świętej w intencji byłych więźniów obozów koncentracyjnych, ofiar wojny oraz społeczności szkoły przewodniczył ks. kan. Mirosław Dragiel, kapelan Policji Garnizonu Mazowieckiego. Obecni byli b. więźniowie, rodzina ks. Strzeleckiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Polskich, założyciela szkół handlowych w Radomiu, uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych, goście z Parafii Jastrząb – rodzinnej parafii ks. Bolesława, mieszkańcy Radomia. Życiorys Męczennika przedstawił  Artur Kozera 1Lg1, wiersz poświęcony Jego pamięci – nauczycielka Bożena Błaszczyk-Ziętek, modlitwę wiernych – Patrycja Podsiadła 1Lg1 oraz Andrzej Dudzic 2E1. Psalm śpiewała Wiktoria Zarembska 2Lg2. Wiktoria i Aleksandra Chodinow zagrały na klarnetach Hymn Polski, „Barkę” oraz uroczysty hymn  „Gaude Mater Polonia” („Raduj się Matko Polsko”).   

alt
Homilię wygłosił pracujący w szkole ks. Dominik Frączek z Parafii Matki Bożej Częstochowskiej, który ukazał wielkie człowieczeństwo  ks. Strzeleckiego oraz Jego wrażliwość na ludzką biedę. Opierając się na fragmentach książki ks. dr Alberta Warso „Radomski święty Franciszek” ukazał sytuacje dnia codziennego  ks. Bolesława z relacji naocznych świadków.  Podkreślił, że przykład życia Błogosławionego powinien nas motywować do pogłębiania wiary przez dzieła miłosierdzia.
Na uroczystości obecne były historyczne sztandary – pierwszy sztandar szkoły poświecony przez bł. ks. Strzeleckiego z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych poświęcony przez Papieża św. Jana Pawła II. Poczty sztandarowe stanowili uczniowie  szkoły: Patryk Bajer 3SP, Patryk Wabik, Dawid Milcarz 1H, Andrzej Dudzic 2E1, Weronika Bieniek, Ewelina Jurczak 1PS, Wojciech Jasiński 2Lg2.   

alt

autor:Bożena Błaszczyk-Ziętek