n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / Kongres Edukacyjny oraz Giełda Szkolnictwa Zawodowego w Polsce i Niemczech
duże małe domyślna
Kongres Edukacyjny oraz Giełda Szkolnictwa Zawodowego w Polsce i Niemczech PDF Drukuj Email
Wpisany przez Paulina Szczepaniak   

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}

Pani Bożena Błaszczyk-Ziętek uczestniczyła w polsko-niemieckim Kongresie Edukacyjnym  połączonym z Giełdą Szkolnictwa Zawodowego w Polsce i Niemczech, który odbył się w dniach 6-8 czerwca  w Policach k. Szczecina pod hasłem: "Wspólna strategia edukacyjna szansą rozwoju regionalnego rynku pracy".

 
Podczas Kongresu przedstawiona została polityka oświatowa państwa m.in. w zakresie kształcenia dualnego, praktyk i staży zawodowych, powiązania edukacji zawodowej z regionalnym rynkiem pracy, możliwości polsko – niemieckiej współpracy przygranicznej i szkolnej oraz  oferta kształcenia zawodowego polskich i niemieckich placówek oświatowych. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstw  niemieckich Krajów Związkowych, Kuratorzy Oświaty, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, przedstawiciele specjalnych stref ekonomicznych i klastrów edukacyjnych.. Podczas Kongresu odbywały się panele dyskusyjne i konferencje poświęcone współpracy i partnerstwu polsko-niemieckiemu, szkolnictwu zawodowemu, prezentowaniu tzw. "dobrych praktyk", wymianie doświadczeń i nawiązywaniu relacji partnerskich.

 

Województwo mazowieckie reprezentowały -  pani Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty oraz  pani Bożena Błaszczyk-Ziętek nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu, członek Zespołu Ekspertów ds. Kształcenia Zawodowego w Grupie Roboczej nr II Komitetu Edukacji Zawodowej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.  Podczas prezentacji osiągnięć Zespołu  podkreślono polsko-niemiecką współpracę w zakresie kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Ekonomicznych z Radomia. W ramach Pilotażowego polsko-niemieckiego międzyrządowego programu kształcenia zawodowego i praktyk zawodowych Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu  jako pierwszy zorganizował praktyki zawodowe dla uczniów niemieckich w Polsce (i to dwukrotnie). Podkreślono, że w tym programie przeznaczonym dla województw przygranicznych szkoła uczestniczy wyjątkowo na życzenie strony niemieckiej.   

 

Autor: Bożena Błaszczyk-Ziętek 

alt

alt

alt

alt