n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski / 75 – ta rocznicy śmierci Rodziny Winczewskich
duże małe domyślna
75 – ta rocznicy śmierci Rodziny Winczewskich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Paulina Szczepaniak   

12 października o godz. 9.00 odbędzie się w Domu Pomocy Społecznej Św. Kazimierza przy ul. Garbarskiej 35, uroczysta Msza Św. w 75-tą Rocznicę Śmierci Rodziny Winczewskich , członków AK, powieszonych podczas bestialskich pokazowych egzekucji w 1942 r. Współorganizatorem uroczystości jest nasza szkoła znana z cennych inicjatyw patriotycznych.   
Pierwszym elementem, którym zajęła się nauczycielka Katarzyna Kwiecień,  było posprzątanie i złożenie wieńca  na grobie rodziny Winczewskich na Cmentarzu Rzymskokatolickim  przy ul. Limanowskiego. Obecnie przygotowujemy się do uroczystej Mszy Św. , która odbędzie się w Kaplicy Domu Pomocy Społecznej Św. Kazimierza. Razem z młodzieżą wspieramy niezwykłą osobę -  panią Bożenę Winczewską Bartlewicz, córkę i wnuczkę pomordowanych.

 
Niemieccy okupanci powiesili 52-letnią babcię pani Bożeny - Stanisławę i jej synów - ojca pani Bożeny Henryka Winczewskiego, a także jego 26-letniego brata Jana i jego 23-letnią żonę Adę, która spodziewała się dziecka. Zginęła również powiązana z rodziną 19-letnia Lena Szostak, a także bratanek Tadeusz Kozerski, student AGH. Aresztowano również najmłodszego syna babci pani Bożeny, niespełna 14-letniego Józka. Rok później został zastrzelony w więzieniu. Rodzina Winczewskich jeszcze długo była represjonowana. Panią Bożenę, jej siostrę i mamę od śmierci w obozie koncentracyjnym uratował  dr Adolf Tochterman pozorując tyfus.

Jak doszło do tej tragedii? Pod koniec września 1942 roku na stacji kolejowej w Rożkach koło Radomia doszło do wymiany ognia między żołnierzami AK i patrolem niemieckiej policji bezpieczeństwa. Na miejscu okupanci znaleźli dwa pistolety „Vis", zmontowane nielegalnie w radomskiej Fabryce Broni. W następnych dniach Niemcy przeprowadzili w Radomiu i okolicach masowe aresztowania, zatrzymując blisko 100 osób – w większości zaangażowanych w ruch oporu. W dniach 12-15 października 1942 roku okupanci przeprowadzili w Radomiu  egzekucje przy ulicach Kieleckiej i Warszawskiej, a także na terenie Fabryki Broni oraz w podradomskich Rożkach. Przez powieszenie stracono łącznie 50 osób, w tym 11 członków rodziny Winczewskich. Rodzina była silnie związana z działalnością Armii Krajowej i zaangażowana w walkę za ojczyznę. Mózgiem operacji była babcia pani Bożeny Stanisława Winczewska . To ona koordynowała działania, a na zapleczu swojego sklepu przy ul. Słowackiego miała skład broni dla AK-owców.
 
Ponad 30 uczniów weźmie udział w uroczystości. Dzięki pomocy muzyków pana Henryka Flaka i pani  Małgorzaty Danielewicz młodzież chóralnie zaśpiewa pieśni religijne i patriotyczne, m.in. Hymn Polski, Modlitwę AK, Z dawna Polski Tyś Królowo, Boże coś Polskę. Muzycznie  towarzyszyć im będą uczniowie grający na klarnetach, trąbce i gitarze. Młodzież będzie czynnie uczestniczyć we Mszy Św. czytając m.in. modlitwę wiernych. Obecny będzie sztandar Armii Krajowej oraz sztandar Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych  poświęcony przez Papieża św. Jana Pawła II, którym szkoła opiekuje się od 10 lat. Inicjatorką i organizatorem przedsięwzięcia jest nauczycielka języka niemieckiego Bożena Błaszczyk-Ziętek. 

W ubiegłym roku w ramach polsko-niemieckiego projektu prowadzonego w naszej szkole została wydana publikacja w językach polskim i niemieckim „Samotność tych, którzy zostali/Die Einsamkeit der Überlebenden” na temat tragicznych losów radomskiej rodziny Winczewskich.
Warto przypomnieć, że z rodziny Winczewskich pochodzi  radomski bohater Stanisław Werner, jego imię nosi ulica, przy której znajduje się nasza szkoła. Stanisław Werner , pochodzący z rodziny babci pani Winczewskiej-Bartlewicz , został skazany na śmierć  za przeprowadzenie zamachu na okrutnego, carskiego oficera,  W wieku 18 lat został rozstrzelany  w Lesie Kapturskim przed świętami Bożego Narodzenia  20 grudnia 1906 roku.

Autor: Bożena Błaszczyk-Ziętek