Jubileusz 100-lecia szkoly - 05.10.2018
n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski
duże małe domyślna
Szkolny Klub Europejski
Projekt historyczny z Niemcami PDF Drukuj Email

Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek

Projekt historyczny z Niemcami

„Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu”

 

W kwietniu gościliśmy w naszej szkole po raz kolejny w tym roku szkolnym  grupę uczniów i nauczycieli z niemieckiej szkoły partnerskiej Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn, tym razem w ramach projektu o tematyce historycznej - „Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu”. Projekt realizowany jest w ramach programów „Europejczycy dla pokoju” i „Dyskryminacja: Otwórzcie oczy, o wykluczeniu wczoraj i dziś”  niemieckiej Fundacji Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość). Opiekunami projektu są Bożena Błaszczyk-Ziętek nauczycielka języka niemieckiego oraz Christoph Marx nauczyciel historii ze szkoły w Paderborn. W projekcie uczestniczyło 15 uczniów niemieckich, 15 uczniów naszej szkoły oraz nauczyciele: Christoph Marx, dr Bernhardine Rüther,  Bożena Błaszczyk-Ziętek, Elżbieta Długosz-Suchecka, Robert Zawada.

Uczestnicy projektu z niemieckiej szkoły z Paderborn i naszej szkoły wspólnie   

  •   przygotowali prezentacje i wystawę „Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu” (św. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Bolesław Strzelecki,  Kazimierz Błażewicz, Andrzej Szpotański, Adam Polis, dr Adolf Tochterman, dr Konrad Vieth, dr Wilhelm Lonsdorf, rodzina Winczewskich, Halina Bretschneider, mieszkańcy pacyfikowanych  wsi, Polacy  represjonowani za pomoc ludności żydowskiej,  Hubal i Hubalczycy, Stanisław Pisarski – materiał o swoim pradziadku zamordowanym w KL Auschwitz przygotował Wiktor Szwagierek z kl. 2hp)
  •  zastanawiali się nad motywami działania osób pomagającym innym oraz sprawców i zbrodniarzy.   Michał Grzegorzek i Dawid Pucek (1lg1) przygotowali materiał i plakaty:  Lekarze w Auschwitz, Rudolf Hoess, Wilhelm Blum, Niemiec z Godowa
  • obejrzeli film „Historia Kowalskich” opowiadający wstrząsającą historię polskiej rodziny z Ciepielowa koło Radomia, zamordowanej w grudniu 1942 roku za udzielenie schronienia sąsiadom – Żydom,  niemieccy żandarmi spalili żywcem  cztery rodziny, większość ofiar stanowiły dzieci.
  •  wzięli udział w zajęciach o dyskryminacji w obozach koncentracyjnych i gettach
  • zwiedzili miejsca pamięci w Radomiu:   Firlej cmentarz wojenny  miejsce masowych straceń  zagłada ok. 15 tys. Polaków (pierwsza zbiorowa egzekucja 4.04.1940 na mieszkańcach wsi Gałki, Mechlin, Stefanków za pomoc oddziałowi  Henryka Dobrzańskiego „Hubal”, ostatnia egzekucja 14.01.1945),  Kaplicę – mauzoleum  św. Maksymiliana w Kościele Garnizonowym i Pomnik – mogiłę Radomian pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych objęte w 2008 r. opieką przez naszą szkołę i szkołę niemiecką z Büren, tablice poświęcone zasłużonym mieszkańcom Radomia m.in. Adolfa Tochtermana (tablica powstała w ramach projektu ZSE) , pomnik upamiętniający getto, „Gestapohaus”,  pomniki ofiar  pracowników Zakładów Broni, pomnik powieszonych mieszkańców Radomia przy ul. Warszawskiej (m.in. Halina Bretschneider, rodzina Winczewskich) , więzienie ul. Reja, poczta przy ul. Malczewskiego –  tablice upamiętniające pomordowanych pracowników, miejsce przechwytywania donosów przez pracowników działających w Szarych Szeregach, Resursa Obywatelska, w czasie okupacji „Deutsches Haus” 23.04.1943  dokonano zamachu , w którym zginął komendant policji i starosta Fritzman, cmentarz żołnierzy radzieckich (2674 czerwonoarmistów walczących na przedpolu Radomia m.in. Fiodorowicz Klimuk – ojciec gen. Piotra Klimuka – kosmonauty).
  •  zwiedzili Muzeum Żydów Polskich w Warszawie
  • spotkali się ze świadkami historii, W niezwykle wzruszającym  spotkaniu uczestniczyli: Wiktoria Szwagierek (babcia Wiktora Szwagierka kl. 2hp, której tata został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz),  Kazimierz Błażewicz (były więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, uciekł z obozu podczas „marszu śmierci”)  z małżonką Kazimierą, Aleksandra Kobza (siostrzenica bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym Auschwitz, nauczyciela naszej szkoły), Bożena Winczewska (której cała rodzina została zamordowana w publicznych egzekucjach w Radomiu, uratowana z siostrą i mamą  przez dr Tochtermana), Kazimiera Baryła (uratowana przez dr Tochtermana) i Dominika Jędrzejczak (dzieciństwo w obozie koncentracyjnym, urodziła się w KL Auschwitz). W Warszawie uczestnicy projektu spotkali się z panią Stanisławą Furgo, lat 96, która podczas okupacji współpracowała z dr Adolfem Tochtermanem i dr Wilhelm’em Lonsdorf’em, niemieckim dyrektorem szpitala w Radomiu, który za swoją pomoc Polakom (m. in. przekazywał lekarstwa przeznaczone dla Niemców)  został aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego.  

Polsko-niemiecka grupa projektowa spotkała się w Radomiu w dniach 4.04. - 9.04.2016,  spotkanie w Paderborn w Niemczech 6.06. – 11.06.2016.

 

wsh.pl/wp-content/uploads/2016/05/gazeta_maj.pdf

„Świadkowie historii w „ekonomiku” Gazeta Radomska Nr 43 • maj 2016

  Tygodnik Radomski 103/2006 O4

Galeria zdjęć:  Projekt historyczny z Niemcami I   Projekt historyczny z Niemcami II

Galeria zdjęć:  Spotkanie ze świadkami historii I  Spotkanie ze świadkami historii II

 

 
Polsko-niemiecka wymiana uczniów PDF Drukuj Email

Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek  

Polsko-niemiecki projekt kształcenia zawodowego i praktyk zawodowych 26 marca kończą swój 3-tygodniowy pobyt w naszej szkole i Radomiu uczniowie niemieccy ze szkoły ekonomicznej Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn uczestniczący w pilotażowym międzyrządowym polsko-niemieckim projekcie kształcenia zawodowego i praktyk zawodowych. Projekt realizowany jest w ramach programu Polsko-Niemieckiej Komisji Ekspertów Grupa II Kształcenie Zawodowe działającej przy Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej oraz Ministerstwa Edukacji Nadrenii Północnej Westfalii. W programie uczestniczą szkoły z województw zachodnich przygranicznych oraz na życzenie strony niemieckiej jedna szkoła z centralnej Polski - Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu. Projekt realizowany jest przez Szkolny Klub Europejski pod kierunkiem pani Bożeny Błaszczyk-Ziętek we współpracy z panią Ewą Kosiec – kierownik kształcenia praktycznego oraz nauczycielami: panem Michael’em Rohde, panią Margaritą Marx , panią Izabellą Ścigocką, panią Marzeną Drużdżel, panem Robertem Zawadą. W programie wzięło udział 5 uczniów niemieckich oraz 15 naszej szkoły. Uczestnicy projektu wspólnie uczestniczyli w tygodniowych zajęciach w szkole (tandemowym kursie języka polskiego i niemieckiego, lekcjach zawodowych i kulturowych), zwiedzili Sejm RP, Radom i Warszawę (m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Stadion Narodowy). Następnie uczniowie niemieccy odbywali dwutygodniowe praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach spedycyjnych Radomia i okolic. Uczestnicy projektu uczestniczyli w uroczystym otwarciu Centrum Międzynarodowego Wolontariatu Arka, są pierwszymi mieszkańcami Centrum. W następnym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pojadą do Niemiec, gdzie odbędzie się podobny program . Wkrótce będzie gościła w naszej szkole kolejna grupa z Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn. Będzie to projekt historyczny o bohaterach człowieczeństwa.

 

 

  

Polsko-niemiecka wymiana uczniów. 

Kształcenie zawodowe i polsko- niemieckie

praktyki zawodowe.

    

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 
CO ZROBILIŚMY PDF Drukuj Email
Autor:Bożena Błaszczyk-Ziętek  
Zrealizowane projekty:
 
Więcej…
 
Europaklub.Über uns PDF Drukuj Email

 Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek

 

Więcej…
 
SKE-opieka nad miejscami pamieci PDF Drukuj Email

Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek  

Szkolny Klub Europejski

 

opiekuje się miejscami pamięci oraz obiektami związanymi z historią Radomia i narodu polskiego:

  

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 5