n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski
duże małe domyślna
Szkolny Klub Europejski
SKE-info PDF Drukuj Email

 Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek

alt

 

 

 

Szkolny Klub Europejski

 przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu

                                          

                                       26-600 Radom, ul. Wernera 22

                        www.zse.radom.pl

                 Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.     

 od 2002                                                          

 

 

Przewodniczący: Katarzyna Rosłaniec, Krzysztof Dulęba  

Wiceprzewodniczący:   Patrycja Markowska,Anita Zawodnik,Igor Prawda,Michał Grzegorzek,Aleksandra Ryszewska  

Zespół dokumentacyjny:     Natalia Lis,Kinga Pacholec,Daria Domańska,Arkadiusz Błędowski,Mateusz Majchrzak

Opiekun:   Bożena Błaszczyk-Ziętek 

Współpraca:    Anna Dylor,Dorota Dymińska,Izabela Ścigocka,Barbara Swat,Maria Chmielnicka,Karolina Patyk,Robert Zawada

 

 •   organizujemy polsko-niemieckie spotkania młodzieży
 •   opiekujemy się miejscami pamięci oraz obiektami zwązanymi z historią Radomia i narodu polskiego
 •   upamiętniamy zasłużonych Radomian
 •   organizujemy imprezy kulturane i charytatywne dla ludzi starszych i chorych
 • incjatorką i koordynatorką jest nauczycielka języka niemieckiego Bożena Błaszczyk Ziętek                                                                                

 

 
75.rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe, 30 lecie powstania Kaplicy PDF Drukuj Email

Autor: Bożena Błaszczyk-Ziętek

 Zaproszenie

14 sierpnia 2016 r. (niedziela) godz. 12.00, Kościół Garnizonowy w Radomiu

Zapraszamy na uroczystości z okazji 75-tej rocznicy śmierci św. Maksymiliana Kolbe i 30-lecia powstania Kaplicy p.w. Świętego znajdującej się w dolnej części Kościoła. W uroczystości wezmą udział byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, która sprawuje patronat nad dziedzictwem radomskiego środowiska b. więźniów. W programie: Msza Św. w kościele, warta honorowa uczniów ekonomika przed Kaplicą, złożenie kwiatów w Kaplicy przy ołtarzu św. Maksymiliana oraz tablicy upamiętniającej bł. ks. Bolesława Strzeleckiego.

                                                                          Szkolny Klub Europejski

 

Więcej…
 
Abp Zygmunt Zimowski – wspomnienie PDF Drukuj Email

Autor: Bożena Błaszczyk-Ziętek

 

Abp Zygmunt Zimowski – wspomnienie.

Bożena Błaszczyk-Ziętek

alt 

Nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu, opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego, współpracowała z Abp Zygmuntem Zimowskim w ramach polsko-niemieckich projektów.

 

Więcej…
 
Projekt historyczny w Paderborn (Niemcy) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agata Sawicka   

  Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek

Projekt historyczny w Paderborn (Niemcy)

na temat osób ratujących Żydów i przeciwstawiających się niemieckiej okupacji w Polsce.  

  

30 uczniów naszej szkoły i szkoły o profilu ekonomicznym Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn   wzięło udział  w dniach 5.06. – 11.06.2016 w polsko-niemieckich warsztatach historycznych w Paderborn (Niemcy) na temat:  „Bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu - Ratowali Żydów i przeciwstawiali się niemieckiej okupacji. Dlaczego inni tego nie zrobili? ”.  

Była to już 3. polsko-niemiecka wymiana uczniów w tym roku szkolnym zorganizowana przez Szkolny Klub Europejski. Sponsorem głównym projektu jest niemiecka fundacja „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”(„Pamięć, odpowiedzialność, przyszłość”) w ramach programów „Europejczycy dla pokoju” i „Dyskryminacja: Otwórzcie oczy, o wykluczeniu wczoraj i dziś”. Opiekunami projektu są Bożena Błaszczyk-Ziętek nauczycielka języka niemieckiego oraz Christoph Marx nauczyciel historii ze szkoły w Paderborn. W projekcie wzięło udział 14 uczniów naszej szkoły pod opieką pani Bożeny Ziętek oraz pani Anny Dylor.

Nasi uczniowie z pomocą niemieckich  kolegów  poznali  historię miasta Paderborn,  zabytki i ciekawe miejsca, m.in. katedrę  z romańską wieżą z XI wieku, okno w krużganku katedry z symbolem miasta trzema zającami, pozostałości pałacu cesarskiego z XI-XII wieku zbudowanego na murach pochodzących z czasów Karola Wielkiego, renesansowy ratusz. Polscy i niemieccy uczestnicy projektu zwiedzili zamek Wewelsburg, w latach 1933-1945 miejsce kultu i terroru SS, miejsce byłego obozu koncentracyjnego Niederhagen, wystawę poświęconą obozowi koncentracyjnemu.

Polscy i niemieccy uczniowie pracowali wspólnie nad projektem, na podstawie zgromadzonego materiału przygotowali wystawę o ludziach, którzy w latach 1939–1945 ratowali Żydów w Polsce oraz przeciwstawiali się niemieckiej okupacji. Postawili sobie pytanie, co skłoniło ich  do przeciwstawienia się terrorowi reżimu nazistowskiego i dyskryminacji innych ludzi oraz dlaczego tego nie zrobili inni.  Wystawa została pokazana  w Sali Zamkowej na zamku Wewelsburg. Na planszach przedstawiono informacje na temat Generalnej Guberni, zagłady Żydów, Armii Krajowej, Żegoty i innych organizacji walczących przeciwko niemieckiej okupacji. Uczniowie przygotowali plansze o  rodzinie Ulmów, Janie Karskim, Anton’ ie Schmid, Andrzeju Szpotańskim, mjr Henryku Dobrzańskim „Hubalu”, dr Adolfie Tochtermanie, dr Wilhelmie Lonsdorf’ie , cmentarzu wojennym na Firleju z „listem Niemca z Godowa”, losy radomskiej rodziny Winczewskich i Haliny Bretsznajder, błogosławionych księży męczenników radomskich, m.in.  księdza Bolesława Strzeleckiego.  Przedstawiono relację z pobytu w Radomiu w kwietniu tego roku oraz materiał ze spotkań ze świadkami historii: panem Kazimierzem Błażewiczem, panią Bożeną Winczewską, panią Aleksandrą Kobzą, panią Dominiką Jędrzejczak, panią Kazimierą Baryłą, panią Stanisławą Furgo,     

Uroczystość otwarcia wystawy odbyła się 10 czerwca w Sali Zamkowej (Burgsaal) na zamku Wewelsburg.  Obecni byli uczniowie i nauczyciele z Paderborn i naszej szkoły, władze powiatu Paderborn ze starostą panem Vinzenz’em Heggen, dyrekcja i pracownicy Muzeum Zamku Wewelsburg, b. dyrekcja i nauczyciele szkoły Heinz-Nixdorf Realschule Bűren, przedstawiciele mediów. Podczas uroczystości pan Rainer Naewe dyrektor szkoły w Paderborn przedstawił historię partnerstwa naszych szkół i podziękował nauczycielom i osobom wspierającym projekt, swoimi wrażeniami z realizacji projektu podzielili się uczniowie Katharina Spieker, Batseba Rűhter, Krzysztof Dulęba i Katarzyna Rosłaniec, pani Ziętek mówiła o zaangażowaniu naszej szkoły w zachowanie pamięci oraz współpracy ze świadkami historii, pan Christoph Marx przedstawił wykład na temat motywów działania sprawców i bohaterów, pan Starosta Heggen podkreślił, że nasze szkoły partnerskie dzięki swojemu zaangażowaniu mogą być wzorem dla szkół w Niemczech i Polsce.  Wystawa będzie pokazana do 8 lipca w Forum pedagogicznym  Ludwig-Erhard- Berufskolleg, a po wakacjach w Radomiu.

Wyjazd  zaowocował niezapomnianymi przeżyciami  oraz nowymi polsko-niemieckimi przyjaźniami. Oprócz pracy projektowej uczestnicy mieli czas na wspólną zabawę,  świetnie się bawili i chętnie razem przebywali, szczególnie miły był czas spędzony na wspólnym śpiewie w językach polskim, niemieckim i angielskim przy akompaniamencie gitar (Krzysiek Dulęba, pan Christoph Marx), urodziny Michała, pieczenie kiełbasek na dziedzińcu zamku, wspólne przygody „zielonej nocy” w schronisku. Ogromne podziękowania należą się panu Christoph’owi Marx, koordynującemu wymianę ze strony niemieckiej, panu dyrektorowi Naewe, pani Bernhardine Rühter, wszystkim zaangażowanym nauczycielom i  rodzinom goszczącym naszych uczniów.

 

 

Do zobaczenia po wakacjach w Radomiu!!!

 

Artykuł z dnia 15.06.2016 w:  Neue Westfälische Das NS-Terrorregime auf emotionale Art erfahren

www.lebk.de/joomla/index.php/schulleben/neuigkeiten-archiv/2534-judenretter-in-polen 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

        http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=122:paderborn-zajcia-w-szkole&Itemid=75

http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=123:paderborn-zwiedzanie&Itemid=75

 http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=124:niederhagen-wewelzburg-zwiedzanie&Itemid=75

        http://zse.radom.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=125:wewelsburg-wystawa&Itemid=75

 
Projekt historyczny z Niemcami PDF Drukuj Email

Autor : Bożena Błaszczyk-Ziętek

Projekt historyczny z Niemcami

„Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu”

 

W kwietniu gościliśmy w naszej szkole po raz kolejny w tym roku szkolnym  grupę uczniów i nauczycieli z niemieckiej szkoły partnerskiej Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn, tym razem w ramach projektu o tematyce historycznej - „Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu”. Projekt realizowany jest w ramach programów „Europejczycy dla pokoju” i „Dyskryminacja: Otwórzcie oczy, o wykluczeniu wczoraj i dziś”  niemieckiej Fundacji Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość). Opiekunami projektu są Bożena Błaszczyk-Ziętek nauczycielka języka niemieckiego oraz Christoph Marx nauczyciel historii ze szkoły w Paderborn. W projekcie uczestniczyło 15 uczniów niemieckich, 15 uczniów naszej szkoły oraz nauczyciele: Christoph Marx, dr Bernhardine Rüther,  Bożena Błaszczyk-Ziętek, Elżbieta Długosz-Suchecka, Robert Zawada.

Uczestnicy projektu z niemieckiej szkoły z Paderborn i naszej szkoły wspólnie   

 •   przygotowali prezentacje i wystawę „Zwyczajni ludzie – bohaterowie człowieczeństwa w okupowanej Polsce i Radomiu” (św. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Bolesław Strzelecki,  Kazimierz Błażewicz, Andrzej Szpotański, Adam Polis, dr Adolf Tochterman, dr Konrad Vieth, dr Wilhelm Lonsdorf, rodzina Winczewskich, Halina Bretschneider, mieszkańcy pacyfikowanych  wsi, Polacy  represjonowani za pomoc ludności żydowskiej,  Hubal i Hubalczycy, Stanisław Pisarski – materiał o swoim pradziadku zamordowanym w KL Auschwitz przygotował Wiktor Szwagierek z kl. 2hp)
 •  zastanawiali się nad motywami działania osób pomagającym innym oraz sprawców i zbrodniarzy.   Michał Grzegorzek i Dawid Pucek (1lg1) przygotowali materiał i plakaty:  Lekarze w Auschwitz, Rudolf Hoess, Wilhelm Blum, Niemiec z Godowa
 • obejrzeli film „Historia Kowalskich” opowiadający wstrząsającą historię polskiej rodziny z Ciepielowa koło Radomia, zamordowanej w grudniu 1942 roku za udzielenie schronienia sąsiadom – Żydom,  niemieccy żandarmi spalili żywcem  cztery rodziny, większość ofiar stanowiły dzieci.
 •  wzięli udział w zajęciach o dyskryminacji w obozach koncentracyjnych i gettach
 • zwiedzili miejsca pamięci w Radomiu:   Firlej cmentarz wojenny  miejsce masowych straceń  zagłada ok. 15 tys. Polaków (pierwsza zbiorowa egzekucja 4.04.1940 na mieszkańcach wsi Gałki, Mechlin, Stefanków za pomoc oddziałowi  Henryka Dobrzańskiego „Hubal”, ostatnia egzekucja 14.01.1945),  Kaplicę – mauzoleum  św. Maksymiliana w Kościele Garnizonowym i Pomnik – mogiłę Radomian pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych objęte w 2008 r. opieką przez naszą szkołę i szkołę niemiecką z Büren, tablice poświęcone zasłużonym mieszkańcom Radomia m.in. Adolfa Tochtermana (tablica powstała w ramach projektu ZSE) , pomnik upamiętniający getto, „Gestapohaus”,  pomniki ofiar  pracowników Zakładów Broni, pomnik powieszonych mieszkańców Radomia przy ul. Warszawskiej (m.in. Halina Bretschneider, rodzina Winczewskich) , więzienie ul. Reja, poczta przy ul. Malczewskiego –  tablice upamiętniające pomordowanych pracowników, miejsce przechwytywania donosów przez pracowników działających w Szarych Szeregach, Resursa Obywatelska, w czasie okupacji „Deutsches Haus” 23.04.1943  dokonano zamachu , w którym zginął komendant policji i starosta Fritzman, cmentarz żołnierzy radzieckich (2674 czerwonoarmistów walczących na przedpolu Radomia m.in. Fiodorowicz Klimuk – ojciec gen. Piotra Klimuka – kosmonauty).
 •  zwiedzili Muzeum Żydów Polskich w Warszawie
 • spotkali się ze świadkami historii, W niezwykle wzruszającym  spotkaniu uczestniczyli: Wiktoria Szwagierek (babcia Wiktora Szwagierka kl. 2hp, której tata został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz),  Kazimierz Błażewicz (były więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, uciekł z obozu podczas „marszu śmierci”)  z małżonką Kazimierą, Aleksandra Kobza (siostrzenica bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym Auschwitz, nauczyciela naszej szkoły), Bożena Winczewska (której cała rodzina została zamordowana w publicznych egzekucjach w Radomiu, uratowana z siostrą i mamą  przez dr Tochtermana), Kazimiera Baryła (uratowana przez dr Tochtermana) i Dominika Jędrzejczak (dzieciństwo w obozie koncentracyjnym, urodziła się w KL Auschwitz). W Warszawie uczestnicy projektu spotkali się z panią Stanisławą Furgo, lat 96, która podczas okupacji współpracowała z dr Adolfem Tochtermanem i dr Wilhelm’em Lonsdorf’em, niemieckim dyrektorem szpitala w Radomiu, który za swoją pomoc Polakom (m. in. przekazywał lekarstwa przeznaczone dla Niemców)  został aresztowany i wysłany do obozu koncentracyjnego.  

Polsko-niemiecka grupa projektowa spotkała się w Radomiu w dniach 4.04. - 9.04.2016,  spotkanie w Paderborn w Niemczech 6.06. – 11.06.2016.

 

wsh.pl/wp-content/uploads/2016/05/gazeta_maj.pdf

„Świadkowie historii w „ekonomiku” Gazeta Radomska Nr 43 • maj 2016

  Tygodnik Radomski 103/2006 O4

Galeria zdjęć:  Projekt historyczny z Niemcami I   Projekt historyczny z Niemcami II

Galeria zdjęć:  Spotkanie ze świadkami historii I  Spotkanie ze świadkami historii II

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 9