n w    w w w w

baner
Jesteś tu:   Strona główna / Szkolny Klub Europejski
duże małe domyślna
Szkolny Klub Europejski
Sprzątanie Cmentarza Ewangelickiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karolina Patyk   

W środę 29.10. 2014  Szkolny Klub Europejski  zorganizował  sprzątanie  zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego przy ul. Kieleckiej.

Cmentarz  sprzątało 87 uczniów klas: 1Sp, 1Hp, 3E1, 1E2, 2PS, 1Lg, 2Lg, 3Lg,   pod opieką nauczycieli: Marzeny Burzyńskiej, Anny Dylor, Agaty Sawickiej, Karoliny Patyk,  Rafała Walczaka,  Bożeny Błaszczyk-Ziętek. Akcję wspierały miejskie służby komunalne skierowane przez Prezydenta Miasta Radomia, które zaopatrzyły młodzież w rękawice ochronne, sprzęt oraz wywiozły śmieci i liście. Zabytkowy cmentarz młodzież naszej szkoły sprząta od 11 lat.

 

 

http://radom.gazeta.pl/radom/51,48201,16885501.html?i=10

http://mojradom.pl/content/view/14465/81/

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141030/POWIAT0206/141039935

 

 

 

Zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kieleckiej w Radomiu powstał w latach 1833-1834. Znajduje się tu wiele zabytkowych grobowców wybitnych Radomian. Spoczywają tu m.in. twórcy przemysłu garbarskiego w Radomiu i Polsce, słynny radomski lekarz dr Adolf Tochterman, rodziny przemysłowców pochodzenia niemieckiego, którzy zapoczątkowali przemysłowy rozwój miasta. Znajduje się tu wiele zabytkowych nagrobków, pochodzących głównie z XIX wieku reprezentujących duże wartości historyczne i artystyczne. Na cmentarzu spoczywają żołnierze niemieccy i austriaccy I wojny światowej. Nekropolia jest miejscem świadczącym o ścisłych związkach ewangelików, w tym obywateli pochodzenia niemieckiego, z Ziemią Radomską, a więc cennym świadectwem wielokulturowej historii miasta i regionu. Do rejestru zabytków cmentarz został wpisany w 1982 r.          

 

 
Opiekujemy się grobem - pomnikiem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Pawłowska   
Szkolny Klub Europejski opiekuje się Pomnikiem-Mogiłą Radomian  pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych

Pomnik-Mogiła znajduje się na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego, w alei głównej idąc od wejścia głównego po lewej stronie przed Aniołem Ciszy. Powstał w 1965 r. z inicjatywy Polskiego Związku b. Więźniów Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Zawiera ziemię z prochami z obozów koncentracyjnych, w których zginęli mieszkańcy Ziemi Radomskiej. 
Więcej…
 
Sprzątanie i kwesta na Cmentarzu Ewangelickim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Pawłowska   

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły sprzątali Cmentarz Ewangelicki w październiku 2003 roku. Wtedy to grupie uczniów pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego Bożeny Błaszczyk-Ziętek udało się uprzątnąć niewielką część cmentarza, który był  bardzo zaśmiecony. Znajdowały się tu sterty śmieci zgromadzone przez „dzikich lokatorów” zajmujących dom strażnika cmentarza, także umyślnie wyrzucane przez nieznanych sprawców. Młodzież i nauczyciele  naszej szkole pracując przez 9 lat dokonali wiele, by przywrócić nekropolii godny wygląd. Od kilku lat pomagają  służby komunalne skierowane przez Prezydenta Miasta Radomia, które zaopatrują młodzież w rękawice ochronne, sprzęt oraz wywożą śmieci i liście.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 8 z 8