DEKLAROWANIE PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU MATURALNEGO
Zdający, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, do 7 lutego 2025 r. składa
e-deklarację przystąpienia do tego egzaminu odpowiednio dyrektorowi macierzystej szkoły albo dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej. Po terminie złożenia e-deklaracji nie ma już możliwości dokonywania w deklaracji zmian dotyczących wyboru przedmiotów i poziomu egzaminów (z wyjątkiem laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych oraz osób, które zdobędą tytuł technika). Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków lub formy egzaminu zdający przedkłada odpowiednio dyrektorowi szkoły razem z e-deklaracją (do 7 lutego 2025 r.).
E-DEKLARACJA
1. Deklarację w postaci elektronicznej (e-deklarację) zdający wypełnia i składa w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej:
2. Logowanie do ZIU jest możliwe przy użyciu loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły lub dyrektora OKE lub przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.
3. Jeżeli wraz z deklaracją zdający składa inne dokumenty, np. orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, zaświadczenie lekarskie, opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej, świadectwo ukończenia szkoły, dyplom zawodowy itd., i chce złożyć e-deklarację, wówczas zobowiązany jest przygotować wyraźny skan każdego dokumentu i przesłać te pliki (skany) jako załączniki do deklaracji.
W e-deklaracji jest również zobowiązany złożyć oświadczenie o zgodności skanów z papierowymi oryginałami dokumentów, które załącza do deklaracji.
4. Dyrektor szkoły przekazuje uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, którzy w 2025 r. planują przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, login i hasło do ZIU do 25 września 2024 r.
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA EGZAMINÓW MATURALNYCH – 2025
1. W roku 2025 absolwenci, przystępujący do egzaminów maturalnych po raz pierwszy, zdają je
w Formule 2023.
2. Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września,
w terminach: głównym, dodatkowym i poprawkowym, określonych w komunikacie o harmonogramie.
3. Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2025 r. składa się z części ustnej oraz części pisemnej.
4. Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów obowiązkowych jest przeprowadzany na poziomie podstawowym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego. Dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów obowiązkowych nie określa się poziomu egzaminu.
5. Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych – z wyjątkiem języków obcych nowożytnych– jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego i rozszerzonego. Dla egzaminu maturalnego w części ustnej
z przedmiotów dodatkowych nie określa się poziomu egzaminu (z wyjątkiem języków obcych nowożytnych.
6. Egzamin maturalny w części pisemnej z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego jest przeprowadzany na poziomie:
a) rozszerzonym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu podstawowego
i rozszerzonego albo
b) dwujęzycznym i obejmuje wymagania podstawy programowej dla zakresu dwujęzycznego.
7. W 2025 r. egzamin maturalny w Formule 2023 jest przeprowadzany na podstawie wymagań
ogólnych i szczegółowych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego
z poszczególnych przedmiotów, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji
z dnia 28 czerwca 2024 r. oraz sprawdza, w jakim stopniu absolwent spełnia te wymagania. Wszystkie arkusze egzaminacyjne będą zawierały zadania sprawdzające poziom opanowania wymagań określonych
w podstawie programowej w pełnym zakresie.
8. Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2025 r., zdaje obowiązkowo i musi
uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia –
a) w części ustnej – egzaminy, dla których nie określa się poziomu, z następujących przedmiotów:
– język polski,
– język obcy nowożytny wybrany spośród języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego albo włoskiego
b) w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów:
– język polski
– matematyka
– język obcy nowożytny.
9. Aby w 2025 r. uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwent jest również zobowiązany:
– w przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2023: zdać, tzn. uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia z egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego (któregokolwiek
z zadeklarowanych) na poziomie rozszerzonym albo w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
10. W 2025 r. do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego nie musi przystąpić absolwent dowolnego typu szkoły, który posiada dokumenty poświadczające uzyskanie dyplomu zawodowego na poziomie technika.
11. Absolwent, który w złożonej deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego wskazał przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym, ale pomiędzy dniem złożenia deklaracji a 22 kwietnia 2025 r. uzyskał certyfikaty kwalifikacji zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika, może złożyć dyrektorowi szkoły, pisemną informację o rezygnacji
z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu dodatkowego lub tych przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Pisemną informację (załącznik 5c) należy złożyć nie później niż do 22 kwietnia 2025 r.
12. Wyboru egzaminu z przedmiotu dodatkowego absolwent dokonuje spośród następujących przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej (język łemkowski), język mniejszości narodowej (wybór spośród następujących języków: białoruski, czeski, hebrajski, litewski, niemiecki, ukraiński), język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski), język polski, język regionalny (język kaszubski), matematyka, wiedza
o społeczeństwie.
Bardzo ważne komunikaty i informacje CKE w Warszawie do zapoznania:
Harmonogram przeprowadzania egzaminów maturalnych w 2025 r.:
Komunikat o dostosowaniach:
Komunikat w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych:
Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2023 oraz
w Formule 2015 obowiązująca w roku szkolnym 2024/2025
W powyższym znajdują się informacje o:
– terminie dodatkowym – sekcja 3.9
– terminie poprawkowym – sekcja 3.9
– przyczynach unieważnienia przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego – pkt 12.4.1 oraz przez dyrektora OKE lub dyrektora CKE – pkt 15.1.3.
– możliwości wglądu do pracy egzaminacyjnej – pkt 15.5.1.
Wszystkie stosowne załączniki znajdują się na stronie internetowej CKE i OKE oraz na stronie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu w zakładce MATURA – ZAŁĄCZNIKI